Događaji

vjerovali ili ne!

Mještanin Slivnice Gornje u XXI stoljeću još uvijek nema vodovodni priključak

Mještanin Slivnice Gornje u XXI stoljeću još uvijek nema vodovodni priključak
RTL

Živimo u XXI stoljeću, dio smo Europske unije već cijelo desetljeće, ali u našoj zemlji i dalje ima stanovnika koji nemaju tekuću vodu

Mještani podvelebitske Slivnice Gornje ne mogu se priključiti na stari vodovod, a gradnja novog, nikako da počne.

Ne može se iznajmiti prostor namijenjen za kafić, a vlasnik trgovine prijeti mu raskidanjem ugovora o najmu prostora jer nikako da dobiju tekuću vodu.

"Voda kišnica je iz gusterne. Ubacuje se Izosan, ali to nije pravo rješenje. Vjerojatno se to nikad u pravoj količini ne stavi. I Zavod za javno zdravstvo dolazi svakih, ne znam, šest mjeseci ili tri, i voda je često neispravna", objašnjava nam mještanin Niko Ćuković.

Ćuković je iz Slivnice Gornje u kojoj je prije tri desetljeća napravljeno šest kilometara lokalne vodovodne mreže koju su financirali mještani.

Tražio je mogućnost da sam sufinancira priključak za svoj poslovni objekt, a od vodovodnog ventila koji se nalazi na glavnoj cesti kroz Slivnicu Gornju, pa do trgovine koja nema vodu, ima samo 50 metara.

"Predzadnje što je bilo, to je da će mi dati priključak privremeni, ali da ja moram snositi sve troškove i sutra kad budem izmještao sat, da opet sam moram snosit sve troškove", ljutito nam priča Ćuković.

Kaže, ne zna koliki su troškovi, ali vjeruju da nisu ispod 150 tisuća kuna.

"Nije imao mogućnost priključka jer nema tlakova. Tako što je on ponudio da će graditi cjevovod, ne radimo mi tako cjevovode. Mi da bismo napravili cjevovod, mora postojati projekt, mora postojati dokumentacija, raspiše se natječaj, izabere izvođač i onda se ide graditi cjevovod i kad se napravi cjevovod, onda gospodin može dobiti priključak", kaže nam Tomislav Matek, direktor Vodovoda Zadar.

Uz obnovu starog dijela, treba izgraditi i novih 5,5 kilometara vodovodne mreže.

Načelnik Općine Posedarje, Ivica Klanac, objasnio je da je projekt napravljen u travnju 2020. godine. "A građevinska dozvola je ishodovana u drugom mjesecu 2021. godine i onda smo morali prebaciti promjenu investitora", pojašnjava i dodaje: "Nismo mi kao Općina, nego Vodovod, prebacili smo građevinsku dozvolu na Vodovod kako bi mogli dobiti sufinanciranje od 80 posto od Hrvatskih voda".

Sada se čeka na raspisivanje natječaja za izvođača radova, pa bi za tri godine 100-ak stanovnika Brisnice, Bokulje i Slivnice Gornje konačno trebalo dobiti tekuću vodu.


Reci što misliš!