Događaji

#sabor

Zastupnici: Prevencija i edukacija glavni stupovi borbe protiv ovisnosti. Renata Sabljar-Dračevac založila se za zabranu reklamiranja piva

Zastupnici: Prevencija i edukacija glavni stupovi borbe protiv ovisnosti. Renata Sabljar-Dračevac založila se za zabranu reklamiranja piva
Patrik Macek/PIXSELL

Četvrtina stanovnika Hrvatske konzumiralo je ilegalnu drogu barem jednom, puši svaka treća odrasla osoba, a 13 posto srednjoškolaca ima problema s kockanjem, nabrajali su u petak saborski zastupnici ističući važnost prevencije i edukacije u borbi protiv ovisnosti.

Prevencija, osvješćivanje, edukacija i međuresorna suradnja temeljeni su stupovi borbe protiv ovisnost, naglašavali su zastupnici u raspravi o Nacionalnoj strategiji djelovanja na području ovisnosti do 2030. koju su jednoglasno podržali.

Pogoršanju situaciji s ovisnostima, naročito ponašajnih (kockanje, prekomjerno korištenje interneta) doprinijela je i pandemija koronavirusa i zato je važno intenzivirati djelovanje, poručili su.

„Još smo pod dojmom globalne pandemije covida koja se na neki način ukrižila s epidemijom ovisnosti”, kazao je Ivan Ćelić (HDZ).

Strategija definira prioritete, posebne ciljeve i mjere politike prema ovisnostima i ima za cilj smanjenje upotrebe legalnih i ilegalnih sredstava ovisnosti te razvoja ponašajnih ovisnosti.

'Mostovci' zabrinuti zbog ovisnosti mladih o kocki

Mostovi zastupnici posebno su ukazali na povećanje ovisnosti od kockanju kod mladih. „Oko 70 posto srednjoškolaca imalo je barem jednom problem s kockanjem a 13 posto je imalo ozbiljan problem”, kazao je Marin Miletić. Njegov stranački kolega Božo Petrov pozvao je na zabranu reklamiranja kockanja i online igara na sreću, uklanjanje kladomata iz kafića ali i povećanje poreza na igre na sreću.

Osim za zabranu reklamiranja igara na sreću, Renata Sabljar- Dračevac (Socijaldemokrati) založila se i i zabranu reklamiranja piva, a Andreja Marić (SDP) za zabranu reklamiranja energetskih pića i prodaja maloljetnicima.

Katarina Peović (RF) osvrnula se na kazne povezane s ovisnostima ustvrdivši da je odvraćajuća uloga kazni učinkovita samo za one s nižim primanjima, te je predložila da se kazne određuju prema imovinsko dohodovnom cenzusu. „Relativno visoke kazne bogati mogu platiti bez problema, a nad siromašnima se provodi učinkovitost prevencije kroz prekršajne prijave”, kazala je

Marijana Puljak ( Centar) navela je neke podatke o ovisnostima u Hrvatskoj. Prema europskom istraživanju iz 2019. Hrvatska je iznad europskog prosjeka po konzumiranju ilegalnih droga među mladima, oko 20 posto navelo je da je barem jednom u životu probalo drogu. Zbog problema s alkoholom godišnje se hospitalizira oko 8500 muškaraca i oko 1200 žena, kazala je.

I Davor Dretar (DP) važnost borbe protiv ovisnosti  ilustrirao je podacima: Četvrtina stanovnika Hrvatske konzumiralo je ilegalnu drogu barem jednom,  puši svaka treća odrasla osoba, a učenici u  prosjeku potroše dva do tri sata dnevno na društvenim mrežama, a vikendom čak do šest sati.


Reci što misliš!