Događaji

LAG Bura traži članove savjeta mladih

Mladi iz ruralnih sredina suočavaju se s manjim mogućnostima za društveni angažman, no mogu pokrenuti promjene

Mladi iz ruralnih sredina suočavaju se s manjim mogućnostima za društveni angažman, no mogu pokrenuti promjene
Privatna arhiva

Lokalna akcijska grupa „Bura“ traži članove savjeta mladih koji će zajedno pridonositi boljitku ruralne zajednice kroz individualan ili grupni angažman. Pri završetku programa mladi će dobiti Youth-pass certifikat, steći korisna iskustva u području socijalnog poduzetništva i usput se zabaviti.

Traže mlade ljude od 18 do 30 godina koji su ili će postati društveno aktivni. O čemu se točno radi objasnio nam je Josip Šare, zamjenik voditeljice LAG-a i budući voditelj projekta.

- Društvena aktivnost u kontekstu prijave za savjet mladih LAG-a „Bura“ bila bi svaka ona aktivnost koja pridonosi boljitku ruralne zajednice kroz individualan ili grupni angažman, najčešće u vidu razno raznih edukacija, volonterskih humanitarnih i eko akcija, organizacija priredbi iz kulture i sporta itd. Mladi iz ruralnih sredina općenito se suočavaju s dosta manjim mogućnostima za društveni angažman te su u većem riziku od socijalne isključenosti.

Negativni demografski trendovi, starenje stanovništva i manji udio mladih u općoj populaciji, preseljenje mladih u veća gradska središta i sl. područja, dovode do pretjerane centralizacije, neravnomjernog razvoja i nejednakosti pojedinih područja.

- Do posebnog izražaja dolazi u ruralnim krajevima gdje mladi žive u otežanim uvjetima, susrećući se s različitim problemima poput nedovoljno razvijene komunalne i prometne infrastrukture, lošije dostupnosti i brzine interneta, nedostatka dostupnosti usluga za mlade, pristupa neformalnom obrazovanju za mlade, te nedostatka društvenih, kulturnih i sportskih sadržaja, pojasnio je Šare.

Tako se pojavila i ideja osnivanja savjeta mladih LAG-a „Bura“ koji bi bio uspostavljen o sklopu projekta Europskih snaga solidarnosti a uvjet za prijavu je starosna dob od 18-30 godina te prebivalište ili boravište na prostoru jedinica lokalne samouprave koje obuhvaća LAG (Grad Obrovac i Općine Jasenice, Novigrad, Poličnik, Posedarje, Ražanac, Starigrad, Vrsi i Zemunik Donji).

- Savjet će brojiti minimalno pet članova a zasad imamo dvoje zainteresiranih te svakako pozivamo mlade s navedenih područja da se uključe u rad savjeta te u aktivnosti koje planiramo provoditi na području LAG-a.

Pitali smo ga što će od projekta dobiti mladi koji se uključe, a što zajednica?

- Sudjelovanje u projektu savjeta mladima će biti važno iskustvo neformalnog učenja koje kao takvo potiče inicijativnost, aktivno europsko građanstvo i poduzetnički duh. Konkretno, mladi koji upravljaju projektom mogli bi u praksi iskusiti koncept socijalnog poduzetništva razvojem novih proizvoda ili usluga koje donose korist lokalnoj zajednici ili općenito društvu i kojima se svladavaju važni društveni izazovi. Pretvaranjem svojih ideja u stvarnost, suočavanjem s neočekivanim situacijama i njihovim rješavanjem, isprobavanjem inovativnih i kreativnih mjera mladi će steći nove vještine i razviti svoje sposobnosti, izraziti vlastitu kreativnost i preuzeti odgovornost za svoja djela. Povećat će im se samopoštovanje, neovisnost i motivacija za učenje.

Mladima bez radnog iskustva ovo može biti svojevrsna odskočna daska u smjeru društvenog djelovanja, ali i prilika za stjecanje iskustava i vještina koje će kasnije moći staviti u životopis.

- Sudjelovanje u upravljanju i provedbi projekta solidarnosti može biti i prvi korak prema samozapošljavanju i poticanju volonterstva. Također mladi će biti upoznati s radom organizacija civilnog sektora te demokratskim procesima lokalnih samouprava. Pri završetku programa mladi ostvaruju Youth-pass certifikat.

- Ruralna zajednica samim projektom dobiva jednu novu pokretačku snagu i mehanizam za ostvarivanje svojih potreba na lokalnom nivou u vidu raznih edukacija, radionica, sportskih aktivnosti, humanitarnih akcija itd.

Zanimalo nas je kako ovakvi projekti prolaze u svijetu i ima li dobrih primjera i u Hrvatskoj. Kazao nam je da je LAG-a Zagorje Sutla već proveo projekt naziva „Uzmi pare i napravi nešto za mlade“ koji se pokazao odličnim primjerom uključivanja mladih i njihovih potreba u kreiranje proračuna.

- Cilj tog projekta bio je implementacija projekata za mlade kroz metodologiju participativnog proračuna u općinama i gradovima u kojem su mladi razvijali i promovirali projekte te glasali za iste i sudjelovali u donošenju odluka na lokalnoj razini.

- Također u Finskoj imamo primjer savjeta mladih LAG-a Liiveri koji u svom ustrojstvu ima odbor za mlade od 10 članova a jedan od tih članova je član upravnog odbora. Savjet mladih je direktno uključen u izradu razvojne strategije LAG-a te je sudionik u svim aktivnostima koje se događaju u organizaciji LAG-a.

Objasnio je po čemu će ovaj savjet biti drugačiji od savjeta koji djeluju pod općinama, gradovima i županijama, a koji su definirani zakonom.

- Savjeti mladih osnivaju se pri jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave kao njihova savjetodavna tijela u području mladih. Osnivaju se kao županijski, gradski i općinski savjeti mladih i trenutno je u 2021. godini bilo samo 73 takva savjeta što je u odnosu na 576 tijela regionalne i područne uprave samo 12 %.

- Savjet mladih LAG-a „Bura“ nije obvezan te djeluje po ad-hoc principu, u kojem mladi sami odlučuju o smjeru razvoja svojih sredina putem osobne participacije u svrhu unaprjeđenja ruralnog prostora i svojih zajednica.

Ovo je prvi put da LAG Bura pokreće ovakav projekt, no iskustva im ne nedostaje.

- Ovo je prvi put da se LAG „Bura“ prijavljuje na projekt Europskih snaga solidarnosti. Program se u Hrvatskoj provodi od 2018. godine, a od sličnih projekata proveli smo jedan projekt iz Erasmus+ fonda.

Zainteresirani se mogu prijaviti do 15. veljače putem e-maila lagbura@gmail.com ili na broj 099/473-5340.


Reci što misliš!