uvijek u paru
Labudovi posjetili plažu Marex
Par labudova brčkao se jutros u plićaku plaže kod Marexa.
Labudovi su među najvećim pticama koje mogu letjeti, mužjaci sa 8 – 12 kg te rasponom krila do 2,5 m. Na odraslim pticama bijelog perja jasno se ističe crveni kljun iznad kojeg je crna kvržica. To su ptice koje posve žive na vodi. Dokaz su za to plovne kože razapete između tri prsta. One su pogonska snaga pomoću koje plivaju, odguravajući se poput vesala. Labudove nalazimo po rijekama, jezerima, ribnjacima, ušćima rijeka u more te katkad i na moru. Brste vodenu vegetaciju, često tako da se izokrenu te im je glava u vodi, a rep strši u zraku. Uz bilje povremeno jedu i kukce i punoglavce. Jedan labud mora pojesti oko tri do četiri kilograma hrane u danu.A jeste li primijetili da su uvijek u paru?
Labudovi su u svom odnosu potpuno ravnopravni, mužjak i ženka ostaju skupa do kraja života i oboje se brinu o mladima, hrane ih, odgajaju i uče svemu, pa i ljubavi.
U vrijeme gniježđenja doživotni je par labudova teritorijalan, pa će mužjak snažno braniti svoj posjed od nasrtljivaca. Par u plićaku radi gnijezdo od trske, rogoza i ostalog bilja, i to pozamašno – čovjek bi mogao sjesti u njega. U gnijezdu sjedi jedan partner na jajima dok se drugi hrani ili odmara. Takva slika ponavlja se 35 dana dok se napokon ne izlegu mladi labudovi. Oni će već drugi dan zaplivati i pratiti roditelje. Sivkaste su boje, što je bilo nadahnuće za priču o ružnom pačetu. Roditelji će svoje mladunce katkad provozati na svojim leđima ili pod krilima. Zimi se masovno okupljaju na nezaleđenim jezerima i rijekama. Ove ptice traže nezaleđenu vodu da bi se mogle hraniti, a često održavaju bazene otvorene vode u ledu.
Labud je u Hrvatsku počeo dolaziti prije više od stotinu godina, uglavnom za jakih zima. U međuvremenu je postao redovita zimovalica, a tek potkraj osamdesetih godina 20. stoljeća na Ormoškom jezeru zabilježeno je prvo gniježđenje. U 1990-im se godinama gniježđenje ustalilo, što je vjerojatno posljedica pogodnih ekoloških uvjeta te pritiska širenja populacije radi povećanja brojnosti u Srednjoj Europi, piše Priroda Hrvatske.
Vezane vijesti
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
Blagdan je svete Lucije, zaštitnice dobrog vida i omiljene svetice najmlađih. Još od davnina na ovaj dan djecu bi u čarapama ili ispod jastuka dočekalo suho voće ili slatkiši.
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
Izdvojeno
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
U prvom subotnjem susretu 17. kola HNL-a, u Kranjčevićevoj ulici, nogometaši Lokomotive su s 3-1 (3-1) pobijedili Dinamo i time produbili krizu aktualnog prvaka.
-
U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u petak su održane dvije svečane promocije prvostupnika različitih struka.
Reci što misliš!