Događaji

Vrijeme za promjene

Otvara se Centar za gospodarenje otpada na zadarskom području

Otvara se Centar za gospodarenje otpada na zadarskom području
Regionalni dnevnik/HRT

O Centru za gospodarenje otpadom za Zadarsku županiju i dio Like priča se već gotovo dvadeset godina, a davne 2006. godine počela je izrada studije utjecaja na okoliš.

Taj veliki pogon u zadarskom zaleđu u Biljanima Donjim konačno dobiva konture tvornice. Ne nađe li mu se na putu još neka prepreka, konačno se otvara krajem ove godine. Bit će to drugi takav centar u Dalmaciji i četvrti u Hrvatskoj.

Izgleda kao gradilište stadiona. No, ipak je buduće odlagalište neopasnog otpada kapaciteta većeg od milijun kubika.
 

- Do kraja godine treba biti sve završeno, rekao je Dino Perović, direktor EKO d.o.o. za gospodarenje otpadom. 
 

Dugo su Zadrani čekali ovu rečenicu. Posebice, Dikljanci koji se guše u smeću i protestiraju godinama. U svibnju počinje probni rad, a potkraj godine smeće ide u mehaničko-biološku obradu. Dobiveni takozvani biostabilat taloži se u golemoj jami. 
 

Kamioni su plaćeni europskim novcem. Poskupjelo je gorivo, materijal, radna snaga pa će se dizati i kredit. Tako da Zadrani potkraj godine mogu očekivati povećanje računa za čistoću.
 

- Imamo neke proračune koje smo izradili i čistoća je dala, a to je nekih 70 posto, kazao je Perović.
 

Svi znaju da zaštita okoliša košta, ali bitna je i ekološka osviještenost, odvajanje otpada.
 

- Najveći problem je uvijek ono što kreće od kućnog praga, a to je odvajanje otpada, izjavila je Ljiljana Jurjević, voditeljica Unapređenja sustava EKO d.o.o.

 

Problem je radna snaga 

Uz dizanje računa, još jedna zapreka je privući inženjere, tehničare, majstore jer im plaće nisu neke.
 

- Radna snaga će biti najveći problem. Nije problem ni kredit, ni struja, ništa, problem je radna snaga, rekao je Perović.
 

Lokalni divlji i legalni deponiji trebali bi otići u ropotarnicu povijesti. Postojat će samo tri pretovarne stanice, u Gračacu, Biogradu i na Pagu.
 

- Komunalna poduzeća će s malim kamionima dovoziti otpad u te pretovarne stanice i pretovarit će se u poluprikolice gdje će s našim kamionima, dovoziti u centar, dodao je.
 

 Stoga nije zgorega još jedanput ponoviti.
 

- U smeđu kantu idu otpaci od povrća, hrane, talog kave, čak i od jaja. Međutim, nikako ostaci od mesnih prerađevina i ulje, rekla je Jurjević.
 

Ukupna vrijednost ovog velikog modernog centra je oko 93 milijuna eura i većinom je financiran preko EU fondova.


Reci što misliš!