Događaji

zastupnica u EU parlamentu

Romana Jerković: Hrvatski zdravstveni sustav treba biti spreman na povećan priljev novih karcinoma

Romana Jerković:  Hrvatski zdravstveni sustav treba biti spreman na povećan priljev novih karcinoma
Press

Podaci o padu dijagnoza karcinoma u Hrvatskoj ne smiju nas zavarati, nisu realni zbog pandemije, smatra.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je podatke o padu novih dijagnoza raka u 2020. godini, za 10,3 posto u odnosu na 2019. godinu. Iako zvuči optimistično, jasno je kako podaci ne pokazuju realno stanje, jer je tijekom pandemije bilo znatno manje preventivnih pregleda.

Romana Jerković, zastupnica u Europskom parlamentu i članica posebnog Odbora za borbu protiv raka, na ovaj problem ukazuje već duže vrijeme. 

- Zbog pandemije su mnoge zdravstvene usluge pale u drugi plan, a među njima i probiri na rak. Zato nas ove brojke o padu dijagnoza karcinoma u Hrvatskoj ne smiju zavarati.  Naš zdravstveni sustav se još jučer morao organizacijski i financijski pripremiti na povećan priljev novih slučajeva karcinoma koji će uslijediti. Nažalost, to nije učinjeno, ističe Jerković.

Ukupna smrtnost od raka u Hrvatskoj među najvišima je u EU-u. Alarmantni su podaci Eurostata za 2019. godinu, prema kojima je Hrvatska imala drugu najvišu stopu smrtnosti od karcinoma u EU. Gora od nas bila je samo Mađarska. Isti podatak nalazimo i u Europskom registru nejednakosti u borbi protiv raka (European Cancer Inequalities Registry), pokrenutog ove godine kao jedne od najvažnijih inicijativa Europskog plana za borbu protiv raka. 

- Uz prevenciju, mi moramo ustrajati na poboljšanju ishoda liječenja oboljelih od karcinoma i smanjenje stope smrtnosti. Da nešto nije dobro posloženo upravo u tom dijelu onkološke skrbi govori i podatak da mi u Hrvatskoj nemamo toliko visoku pojavnost karcinoma koliko imamo visoku smrtnost. Imamo vrhunske stručnjake onkologe koji požrtvovno rade kako bi spasili živote, imamo usvojen i Nacionalni plan borbe protiv raka koji sadrži potrebna rješenja, a imamo na raspolaganju i europska sredstva predviđena programom EU za zdravlje. Imamo sve to na raspolaganju, a rezultata nema.  Zato se treba postaviti pitanje što to u našoj zdravstvenoj administraciji ne funkcionira i zašto konačno ne prioritizira ovu bolest koja joj predstavlja ponajveći financijski i društveni teret, zaključuje Jerković.

Da je karcinom veliki javnozdravstveni i ekonomski problem prepoznato je i na razini Europske unije, koja je prošle godine usvojila Europski plan za borbu protiv raka.


Reci što misliš!