Događaji

#demografija

Za dizanje nataliteta sufinancira se pomognuta oplodnja

Za dizanje nataliteta sufinancira se pomognuta oplodnja

Grad Split sufinancirat će od 2023. godine medicinski pomognutu oplodnju, piše u četvrtak Večernji list, navodeći da su takvu pronatalitetnu mjeru već uveli Osijek i Općina Gradac u Makarskom primorju.

Mnogi parovi pokušavaju postati roditelji i nakon nekoliko neuspjelih postupaka, kada nemaju više pravo na postupak medicinski pomognute oplodnje na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, što je velik udarac na kućni budžet, pa će im Grad, nastojeći time poboljšati i porazna demografska kretanja, pokriti dio troškova.

A situacija je uistinu alarmantna. Split je u posljednjih deset godina izgubio 10.100 stanovnika. Što se tiče odnosa rođenih i umrlih, u istom razdoblju preminulo je oko 3000 građana više nego što je rođeno beba.

- Usuglasili smo s gradonačelnikom Ivicom Puljkom da će od 2023. godine Split dobiti Fond za subvencioniranje medicinski pomognute oplodnje. Fond će iznositi 600.000 kuna. Pravilnik ćemo još dodatno uskladiti s gradonačelnikom prije nego što raspišemo natječaj. Inače, HZZO pokriva troškove četiri postupka, i to ženama koje imaju do 42 godine. Ja predlažem da Grad Split sufinancira postupke ženama s prebivalištem u Splitu do 44. ili 45. godine, ali i ujedno da sufinancira postupke parovima koji su već iskoristili postupke koje financijski pokriva HZZO, kakvih je nažalost puno – rekao je Davor Matijević, splitski gradski vijećnik iz redova SDP-a, koalicijskog partnera vladajućeg Centra, koji je još u predizbornoj kampanji obećao ovu pronatalitetnu mjeru.

Objašnjava da HZZO u potpunosti plaća četiri postupka ako se rade u KBC-u, a mnoge žene u drugom stanju ostaju tek nakon više puta ponovljenih postupaka medicinski pomognute oplodnje. Moraju ih plaćati, što mnoge obitelji iznimno financijski iscrpljuje, a dio njih i nema novca.

Grad Split će za dodatna tri postupka sufinancirati 80 posto ukupnih troškova ako se postupak provede u splitskom KBC-u, 60 posto ako se postupak provede u nekoj od privatnih ustanova s područja Splita te 40 posto (najviše do 7500 kn) u postupcima provedenima u nekoj od zdravstvenih ustanova s područja RH ili zemalja Europske unije.


Reci što misliš!