Događaji

Uoči Europske noći istraživača

Na zadarskom Sveučilištu održan Okrugli stol na temu Učenje o našim ekološkim otiscima

Na zadarskom Sveučilištu održan Okrugli stol na temu Učenje o našim ekološkim otiscima

Uoči Europske noći istraživača koja će se održati 30-og rujna na zadarskom Sveučilištu danas je održan Okrugli stol na temu Učenje o našim ekološkim otiscima.

Cilj okruglog stola bio je iznijeti znanstvene spoznaje iz područja ekologije o utjecaju čovjeka na okoliš, te potaknuti svakog sudionika da se zapita o svom ekološkom otisku i mogućnostima suočavanja s ekološkim izazovima na human način. 

Svi trošimo iste resurse i ako imamo preveliki ekološki otisak to znači da smo ukrali resurse nekom drugom kazao je jedan od sudionika okruglog stola doktor Dražen Šimleša, s Instituta društvenih znanosti „Ivo Pilar“.

“Ekološki otisak se bavi, sada u ovom trenutku, s našim utjecajem na biokapacitet planeta. Biokapacitet na našem planetu se smanjuje, kontinuirano, a ekološki otisak koji je zapravo simbol naše potrošnje sve više raste. I u ovom trenutku isto onako kako živimo u ekonomiji na dug živimo i u odnosu prema našem planetu. U ovom trenutku našem planetu je potrebna jedna godina i 5 mjeseci da apsorbira sve naše emisije, sav naš otpad i da se regenerira" , objasnio je doktor Dražen Šimleša.

To nema veze s ekologijom već s ekonomijom i s politikom i društvom. Što se tiče Hrvatske, kada bismo svi htjeli živjeti kao prosječni stanovnik Hrvatske trebale bi nam dvije i pol planete. Individualne akcije nisu dovoljne da bi se riješio ovaj problem

“Dok god ne uspijemo utjecati na javne politike da stvore eko sustav da nama bude lako imati održivi ekološki otisak mi ćemo se isto stalno kao ti mali pojedinci mučiti”, poručio je Šimleša.

"Dok god ne shvatimo da je to zajednička priča i za sadašnje i buduće generacije nećemo uspjeti to promijeniti", zaključuje. 


Reci što misliš!