Događaji

b.ready

Eko Zadar nudi priručnik "Korisni savjeti za preživljavanje u prirodi"

Eko Zadar nudi priručnik

“Čovjek je dio prirode, a njegovi urođeni instinkti su njegov najveći prijatelj. Kada ih se aktivira, uz minimalna znanja, moguće je preživjeti i najteže uvjete”, stoji u uvodnoj riječi autora priručnika „Korisni savjeti za preživljavanje u prirodi“ , Marija Šarlije i Ivana Matića.

Priručnik je nastao u sklopu projekta „B.Ready – Snažne udruge za otpornu zajednicu“.

Početkom srpnja u Karinu Gornjem organiziran je, u sklopu ovog projekta, dvodnevni kamp na kojem su sudionici/e mogli steći osnovne vještine preživljavanja u prirodi i u drugim kriznim situacijama.

Dio sadržaja ovih edukacija prenesen je u priručnik, a dodani su i drugi korisni savjeti. Kad govorimo o preživljavanju u prirodi, tu se ne misli na uobičajene situacije piknika u (polu)pitomoj prirodi, već o snalaženju u divljini - bez skloništa, hrane i vode. Kako bismo preživjeli u takvim okolnostima, potrebna su određena predznanja, a jako je važno zadržati smirenost i razboritost. Ovaj kratki priručnik donosi ključne “korake” za izradu kvalitetnog plana za preživljavanje u prirodi. Priručnik je, osim toga, koristan i svima koji su početnici u kampiranju.

Orijentacija, pozicija kampa, udaljenost od vode i pronalazak hrane, neke su temeljnih vještina o kojima se u priručniku može pročitati. Nemamo li kompas, saznajemo - možemo se orijentirati i improvizirajući lijevak u kojeg ulijevamo tekućinu. Kod određivanja pozicije kampa važno je voditi računa o tome da bude udaljen od vode maksimalno sat vremena pješačenja, a svaki ulaz u nastambu, neovisno o godišnjem dobu, treba okrenuti prema južnoj strani. Kad je u pitanju pronalaženje hrane, osnovno je pravilo nikada ne jesti ono za što nismo sigurni da je jestivo. Treba biti na oprezu jer jestive biljke lako možemo zamijeniti za otrovne. Većina otrovnih biljaka privlači pažnju na sebe bojom, izgledom ili mirisom.

Tijekom boravka u divljini važno je  zaštititi se od divljih životinja, a najbolja tehnika zaštite je izbjegavanje bilo kakvog kontakta s njima. Prilikom boravka u prirodi moramo biti svjesni da smo došli u njihovo "dvorište" i da su gotovo sve životinje koje borave na tom području svjesne naše prisutnosti. 

Ovo je mali dio korisnih informacija koje donosi priručnik koji je objavljen na mrežnim stranicama udruge „Eko-Zadar“ ekozadar.hr, te je dostupan za preuzimanje ovdje


Reci što misliš!