Gnalić 2022.
Velika podmorska arheološka akcija vađenja ostataka potopljenog mletačkog broda
U razdoblju od 5. srpnja do 7. kolovoza ove godine u blizini otočića Gnalić južno od otoka Pašman u sklopu dugogodišnjeg sustavnog podmorskog arheološkog istraživanja organizirana je velika akcija vađenja ostataka brodoloma potopljenog mletačkog trgovačkog broda imena Gagliana grossa iz 16. stoljeća
Nositeljem istraživanja je Sveučilište u Zadru, a voditeljica istraživanja je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi iz Odjela za arheologiju dok cijeli projekt financira Hrvatska zaklada za znanost u okviru projekta NEREAS – Numerical reconstruction in the Archaeology of Seafaring, njemačka Udruga za promidžbu podvodne arheologije FUWA e.V. iz Koblenza te Institut za pomorsku baštinu ARS NAUTICA.
Kako donosi portal Otok Pašman, u ovoj akciji je sudjelovalo preko 30 stručnjaka arheologa, ronilaca, studenata arheologije te podvodne arheologije iz Hrvatske, Njemačke, Japana, SAD-a, Kanade, Španjolske, Kolumbije, Turske, Omana te Irana.
Za brodolom kod otočića Gnalića službeno se saznalo u rujnu 1967. godine, nakon što su ga više godina pljačkali ronioci. U listopadu 1967. organizirana je prva kampanja vađenja vrijednih nalaza iz mora, a zaštitne istraživačke kampanje nastavile su se 1968., 1972. i 1973. godine. Cilj tih kampanja bio je izvaditi iz mora brojne predmete iz brodske opreme i tereta kako bi se zaustavila pljačka. Izvađeni nalazi bili su pravo blago, koje je nakon konzervatorske obrade krajem sedamdesetih godina prošlog stoljeća predano Zavičajnom muzeju Biograd na Moru.
Nakon toga nalazište je potpuno palo u zaborav, ali se i dalje polako pljačkalo. Slijedom uzastopnih inzistiranja, 2012. godine Ministarstvo kulture odobrilo je inicijalna sredstva dostatna za probnu istraživačku kampanju u trajanju od tjedan dana. Rezultati kampanje pokazali su kako na morskom dnu postoji još velika količina nalaza, ali i odlično očuvani ostatci brodske konstrukcije. Stoga je 2013. godine započelo sustavno istraživanje koje i danas traje.
Ovogodišnjim podmorskim istraživanjem bio je zahvaćen dio potonulog broda duž brodske kobilice te središnji dio broda. U tome dijelu je pronađen niz malih bačava ispunjenih ingotima olovnog bjelila od kojih je šest izvađeno. Jedna od njih gotovo je potpuno očuvana dok su se ostale samo djelomično očuvale. Na tri glave bačava očuvali su se i pečati proizvođača prevoženih sirovina. Daljnjim iskopom potvrđeno je kako se niz malih bačava nastavlja odlično očuvan pod šljunkom koji se koristio kao brodski balast.
Istraživači su također pratili grede prve palube nad kojima se pronalaze nizovi ravnih stakala. Prošle je godine oslobođen pristup glavnom brodskom rebru koje se nalazilo u sredini broda. Ove godine nastavilo se s otkrivanjem površine pod kojom se nalaze i rebreni nastavci koji pripadaju glavnom rebru, kako bi se utvrdio osnovni oblik broda.
Krajem istraživanja otkriven je olovni pečat ili medalja s natpisom na obje strane. Natpis je u trenutku pronalaska djelovao potpuno nečitko, ali su preliminarno čišćenje i konzervacija doveli do njegovog postupnog otkrivanja. Analiza predmeta još je u tijeku. Iako je zbog velike količine brodskog balasta istraživanje relativno sporo napredovalo, ove je godine središnji dio broda pripremljen za detaljno čišćenje tijekom sljedeće istraživačke kampanje.
Istraživačka ekipa većim je dijelom bila smještena u prostoru stare ambulante u Neviđanima, koji zahvaljujući Općini Pašman koristi udruga Institut za pomorsku baštinu ARS NAUTICA. Prostor se pokazao izrazito funkcionalnim, jer je u njemu bilo smješteno i do šesnaest ljudi, a jedan je njegov dio pretvoren u prostor za pohranu opreme i prihvat arheoloških nalaza. Njemački dio ekipe istraživanju se pridruživao iz Murtera. Istraživački brod bio je smješten na novom trajektnom pristaništu u Tkonu, odakle je svakoga dana prevozio ronioce na lokaciju.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!