Događaji

#šibenik

Svečano otvorena obnovljena najveća i najkompleksnija šibenska tvrđava sv. Ivana

Svečano otvorena obnovljena najveća i najkompleksnija šibenska tvrđava sv. Ivana
Dusko Jaramaz/PIXSELL

Najveća i najkompleksnija šibenska kopnena utvrda Tvrđava Sv. Ivana u petak navečer je svečano otvorena za posjetitelje nakon temeljite obnove u sklopu projekta revitalizacije.

Tvrđava sv. Ivana izgrađena je prije 376 godina, a šest posljednjih bilo je posvećeno temeljitoj obnovi tog impresivnog zdanja koje se prostire na gotovo 19 tisuća kvadratnih metara, ističu iz Javne ustanove Tvrđava kulture Šibenik, koja će upravljati tom tvrđavom.

Svečano otvorena obnovljena najveća i najkompleksnija šibenska tvrđava sv. Ivana Otvorenje najveće i najkompleksnije šibenske tvrđave sv. Ivana

Obnova je najveći dodijeljeni projekt Gradu Šibeniku iz EU fondova, a ugovor kojim je Šibenik dobio bespovratna sredstva potpisan je na ljeto 2016., te je nakon obnove tvrđave sv. Mihovila i tvrđave Barone nastavljena obnova gradskog fortifikacijskog sustava.

Revitalizacijom Tvrđave sv. Ivana obnovljene su i opremljene dvije cjeline - sjeverni dio poznat kao „Kliješta“ i južni zvan „Zvijezda“. Edukativni kampus, opremljen interaktivnim učionicama, prezentacijskim prostorijama i spavaonicama, smješten je u „Kliještima“, a očekuje se da doprinijeti i produljenju turističke sezone te dužem boravku posjetitelja u Šibeniku.

Na svečanosti ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek je naglasila da Šibenik sada ima "nevjerojatan kompleks četiri fantastično opremljene utvrde", te da je sigurna da će se realizirati i projekt žičara koje će povezati sve tvrđave.

"Šibenik je postao najuspješniji grad u transformaciji i ulaganju u kulturnu baštinu. Što se tiče projekta obnove tvrđave sv. Ivana, bilo je zadovoljstvo otkrivati slojeve koji su bili zanemareni i pokazati kako se spomenik kulture može transformirati te služiti ne samo Šibenčanima, nego i posjetiteljima iz drugih gradova", poručila je ministrica kulture.

I šibenski gradonačelnik Željko Burić istaknuo je da se gradska uprava opredijelila za obnovu kulturno-povijesnih znamenitosti i da se to pokazalo izvrsnim pravcem. Podsjetio je da je prije šest godina počela sanacija oštećenih zidina tvrđave, rekonstrukcija srušenih objekata i uređenje prema originalnom stanju te osmišljavanje znanstveno-edukativnih, kulturnih i zabavnih sadržaja.

"Moram priznati da 2013. ni sam nisam vjerovao da će tvrđave biti kompletno obnovljene. No, uz velike napore došli smo do cilja pa zahvaljujem svima koji su doprinijeli realizaciji ovog zahtjevnog projekta. Hvala Društvu Juraj Dalmatinac koje je predano radilo na povratu i revitalizaciji tvrđave, našoj tvrđavi kulture koja danonoćno bdije nad sve tri šibenske kopnene utvrde, izvođačima, konzervatorima, povjesničarima, arheolozima, projektantima, arhitektima i drugima koji su zajedničkim snagama radili na Tvrđavi sv. Ivana kako bi svaki detalj bio što vjerodostojniji, a posao što bolji i kvalitetniji", kazao je Burić.

Najavio je i da nastavljaju s aktivnostima te da je iduća faza da Šibenik postane svjetska atrakcija i destinacija u koju se dolazi cijele godine.

Ravnateljica Tvrđave kulture Gorana Barišić Bačelić poručila je da već rade na uređenju modernog Kampus unutar stoljetnih bedema koje će biti mjesto okupljanja ljudi željnih znanja iz cijelog svijeta, čime se Šibenik, po njezinoj ocjeni, ima priliku postaviti na svjetsku kartu akademske zajednice.

Predsjednik društva Juraj Dalmatinac Nikola Grubić podsjetio je da je revitalizacija najveće šibenske kopnene utvrde krenula na njihovu inicijativu, dodajući da time zatvaraju jedno poglavlje djelovanja tog Društva.


Reci što misliš!