Događaji

#uređenje

Omiljeno zadarsko izletište i šetalište Musapstan od sad u novom sjaju

Omiljeno zadarsko izletište i šetalište Musapstan od sad u novom sjaju
Bojan Bogdanić/TZ grada Zadra

Šuma Musapstan nadomak Zadra rijedak je primjer očuvane visokouzgojne šume na području Dalmacije i kao takva prolazi kroz proces preuređenja kako bi bila dostupna i koristna javnosti, uz, naravno, adekvatno korištenje takvog prirodnog resursa

Ova je šuma i do sad bila mjesto rekreacije ili tek šetnje naših sugrađana, a nakon uređenja, s novim će sadržajima svakako postati lokacija koja će zasjati u punom sjaju. Kako doznajemo, primopredaja preuređenog parka-šume dogodit će se do kraja veljače i tad će biti omogućena za korištenje sa svim pripadajućim sadržajima, piše Turistička zajednica grada Zadra.

A kad govorimo o pripadajućim sadržajima, onda govorimo o izgrađenom dječjem igralištu, vježbalištu i trim stazi u čije su radove Hrvatske šume uložile 100.000 eura. Po završetku ovog dijela radova, slijedi i onaj komunalni dio za koji je zadužen Upravni odjel za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Grada Zadra.

- Upravni odjel za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša će u skladu sa sporazumom s Hrvatskim šumama izgraditi prirodne barijere po obodu šume kako bi, nakon što Hrvatske šume postave rampe, imali kontrolu nad ulazom vozila u šumu. Vrijednost naših radova je 270.000 kuna – izvijestio nas je pročelnik Odjela, Robertino Dujela.

Dio radova u nadležnosti Hrvatskih šuma - Šumarije Zadar obuhvaćen je realizacijom europskog projekta „Uređenje poučne i trim staze s pratećim sadržajima“. Projekt je kandidiran za mjeru 8.5.2 . (uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture) i realiziran od strane Hrvatskih šuma – Šumarije Zadar.

745dabf6fac4ff21286a38940afed9a3.jpg?v=2Ako ste već posjetili park-šumu Musapstan, onda ste sigurno i vidjeli postavljene sprave na vježbalištu, kao i uređeno dječje igralište sa svim sadržajima za djecu te prostor nazvan „zelena učionica“. Novo uređenje svakako će značiti i ograničavanje pristupa vozilima samim terenima, a bit će postavljene i rampe.

- Hrvatske šume i Grad Zadar sklopili su sporazum o izgradnji nasipa i postavljanju rampi kako bi se onemogućio ulazak vozilima u prostor šume (osim vozila u službi gašenja požara i gospodarenja šumom). U tijeku su radovi izgradnje nasipa uokolo šumskog kompleksa Musapstan koje će realizirati Grad Zadar, a Hrvatske šume će postaviti rampe na sve ulaze. U sklopu realizacije predmetnog zahvata Grad Zadar će urediti i dio površine za parkirni prostor koji će biti predviđen na južnom dijelu kompleksa Musapstan – saznajemo od Mislava Maršića, upravitelja Šumarije Zadar.

S obzirom na već spomenutu važnost šume Musapstan,  ovakav projekt uređenja nesumnjivo će prevenirati bilo kakvu eksploataciju ovog dalmatinskog bisera.

- Na ovom prostoru nalazi se jedna od najvećih, najstarijih i najbolje sačuvanih kultura borova (primarno pinije) na jadranskoj obali koja se rasprostire na 250 ha, što je za mediteranski krš vrlo velika površina. Vrijednost šume šumari su često isticali no javnost je premalo cijenila taj dalmatinski biser. Česti problemi s odlaganjem glomaznog, komunalnog i građevinskog otpada punili su novinske stupce, a brojne pokušaje šumara da javnosti približe vrijednost musapstanske šume nisu urodili plodom. Stoga je bio potreban noviji, drugačiji i proaktivniji pristup komunikacije s javnošću gdje se rodila ideja da se građanima dopusti koristiti jedan takav visokovrijedan prostor. Takvi primjeri u svjetskoj praksi pokazali su se kao najbolji oblik zaštite jer korištenjem prostora pojedinac se s njim i saživi te ga više čuva i pazi. Stoga su šumari Šumarije Zadar odlučili stvoriti uvjete kako bi građani mogli svakodnevno i na siguran način koristiti Musapstan, a Program ruralnog razvoja RH Tip operacije 8.5.2. "Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture" upravo je idealan jer nudi mogućnost izgradnje poučnih staza uz pripadajuću infrastrukturu bez koje se ovakav vid komunikacije ne može ostvariti – istaknuo je Maršić.

Šuma Musapstan pak nema status zaštićenog područja Park šume već se radi o šumskom kompleksu kojim upravljaju Hrvatske šume - Šumarija Zadar. Samim tim, još je važnija zaštita tog prostora, ponajviše kad govorimo o dosadašnjoj lošoj praksi da se šuma koristi kao odlagalište otpada.

- Inicijativa komunalnog odjela je napravljena s ciljem konačnog sprječavanja odbacivanja otpada u okoliš. Radovi će ovisno o vremenskim prilikama trajati mjesec dana. Izvodi ih ugovoreni izvođač održavanja grada Zadra Stipčević. Ponavljamo još jednom da su za glomazni otpad našim građanima besplatno dostupna reciklažna dvorišta na tri lokacije: na području odlagališta Diklo, u Gaženici i u samom krugu trgovačkog društva Čistoća – naglasio se pročelnik Dujela.


Reci što misliš!