jeste li znali?
Zadar je imao najljepše kino u Austro-Ugarskoj
U današnjoj ulici Zadarskog mira 1358. u kući Bottura, nekad lijepoj višekatnici kod Nove rive, svečano je 1913. godine otvoreno najljepše kino u Carevini – kako su početkom prošlog stoljeća tepali ovom zadarskom kinu, ali je s radom počelo tek četiri godine kasnije u kući Höberth.
U novoj zgradi u kojoj je bilo smješteno kino, u neposrednoj blizini kuće Bottura, nalazila se i slavna kavana Lloyd, a sama kino dvorana imala je čak 400 sjedala.
U dvojnoj monarhiji Austro-Ugarskoj kojoj je tada pripadao Zadar kao sjedište austrijske pokrajine Dalmacije, kino je nosilo naziv Radion, a od 1918. kada je Zadar pripao Kraljevini Italiji kino se zvalo Impero. No to i nije bio početak kinematografskih aktivnosti te uživanja u senzaciji novog umjetničkog i tehničkog medija u Zadru.
Na naslovnoj fotografiji: Ulica Zadarskog mira 1358. u vrijeme prvih kino predstava u Zadru zvala se ulica Viale Tommaseo; desno je bila kuća Bottura gdje su se prikazivali filmovi (kino Radium), a lijevo kuća Höberth
Prije 125 godina, 1. veljače 1897. godine, u Zadru se pred publikom prvi put prikazao film. Bilo je to svega 13 mjeseci i tri dana nakon svjetske senzacije u pariškom Grand Cafèu kada su braća Auguste i Louis Jean Lumière svojim univerzalnim kinematografom, koji je služio kao kamera i projektor, održali prvu projekciju svojih filmova. Prvi filmovi prikazani u Hrvatskoj također su bili radovi slavne braće Lumière, a premijera je bila u Zagrebu u dvorani Hrvatskog sokola. Prvi kinematograf otvoren je u Zagrebu 1906., a potom kina dobivaju Pula, Dubrovnik, Split, Rijeka i Zadar, da bi 1907. bilo osnovano prvo poduzeće za prikazivanje filmova Urania, koje je uvozilo filmove iz Njemačke, Italije i Francuske.
Kada se govori o filmovima braće Lumière i povijesti kinematografije, najčešće se misli na njihov prvi film Odlazak radnika iz Lumière tvornice u Lyonu (La Sortie de l'Usine Lumière à Lyon) u trajanju od 46 sekundi. Jasnoća i tehnika snimanja crno-bijele slike bila je revolucionarna u to vrijeme, pa je odmah izazvala oduševljenje publike. Dva dana prije premijere filma u zadarskom listu Il Dalmata objavljena je prva informacija o projekciji kinematografskih djela u Dalmaciji, a filmovi su najavljeni riječima: „U salonu Grand Hotela održat će se kinematografske predstave. To su pokretne razglednice“. Bili su prikazani jednominutni ili dvominutni filmovi dokumentarnog ili šaljivog sadržaja, a privukli su velik broj Zadrana koji su, prema Il Dalmato, „iskazali oduševljenje novim tehničkim i đavolskim pronalaskom“.
Već 1898. u Zadru je gostovao Lumièrov kinematograf sa svojim programom filmova u Caffè al Giardino, a prikazivanje njihovih filmova nastavilo se i u prvim godinama novog stoljeća. Prvi blockbuster u kojemu su uživali Zadrani bio je jedanaestominutni Život i muka Isusa Krista (La vie et la passion de Jèsus-Christ ili skraćeno La Passion) braće Lumière, redatelja Georgesa Hatota i snimatelja Alexandreà Promioa.
Potom je u proljeće 1903. na Novoj obali postavlja se kinematografski šator Karla Lifke, koji je početkom 20. stoljeća bio jedan od najvažnijih vlasnika putujućih kinematografa u Europi.
Svake večeri Zadrani su od 17 do 21 sati uživali u novim filmskim ostvarenjima, a bilo je i onih filmova koje su samo odrasli muškarci smjeli gledati. Istodobno je u Zadar nakon gostovanja u Pragu, Pešti i Beču, došlo kino-kazalište Urania mađarskog filmskog poduzetnika Ferdinanda Somogyja. Predstave su se održavale na katu iznad Kavane Central, a projicirali su se dijapozitivi i filmovi uz glazbu s Edisonovog fonografa.
Spektakularan izgled Kavane Central (Caffè Centrale) u vrijeme prvih filmskih projekcija
Napokon, 27. srpnja 1907. u Salonu Gned na Novoj obali otvoreno je prvo stalno zadarsko kino s tada najnovijom tehnikom projiciranja slavne braće Pathè. Charles, Émile, Théophile i Jacques Pathè osnovali su 1896. Société Pathè Frères, poduzeće koja se kasnije razvilo u Pathè films i bilo zaslužno za visoku tehničku razinu filma. Udobnost kina i atraktivan repertoar koji je nabavljan u svjetskim metropolama poput New Yorka, s druge strane, bili su dodatni razlozi velikog uspjeha kod zadarske publike, pa je godinu dana kasnije otvoreno i drugo stalno kino.
Zadarski pogrebnici braća Meštrović preuredili su svoje velike prostore nasuprot Kavane Central u reprezentativni kinematograf Nuovo Cinematografo Centrale (kasnije kino Edison). Bilo je to luksuzno uređeno kino opremljeno tek patentiranom tehnikom braće Pathè, a promijenit će svoju lokaciju 1909. te se preseliti u današnju ulicu Mihovila Pavlinovića u kojoj je ranije bilo kino Radium.
Vezane vijesti
-
Centar za poslovnu etiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u suradnji sa Sveučilištem u Scrantonu (Pensivlanija, USA), Sveučilištem u Ljubljani i Sveučilištem u Zadru organizira međunarodni interdisciplinarni simpozij na temu: "Turizam, ekonomija i poslovna etika".
-
Pretežno sunčano bit će na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije, a potkraj dana rast naoblake, osobito na otocima.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!