#velikani
Na današnji dan umro je Nikola Tesla
Jedini je znanstvenik 20. stoljeća po kojem je nazvana fizikalna jedinica, a u njegovu čast i jedan krater na Mjesecu nosi njegovo ime.
Danas se obilježava 79 godina od smrti Nikole Tesle, genijalca rođenog u malom ličkom mjestu Smiljanu, koji je nizom izuma na području električne energije ostavio nevjerojatan trag u svjetskoj znanosti.
Teleportacija, čudesan prijenos ljudi i stvari s jednog mjesta na drugo, nešto je čemu su se divile generacije fanova najpoznatijeg serijala znanstvene fantastike Zvjezdanih staza. I dok je teleportacija danas još uvijek tehnički neprovediva, Tesla je pred sam kraj svog života 40-ih godina prošlog stoljeća, navodno uspio teleportirati cijeli američki ratni brod s posadom i to na udaljenost veću od 3oo kilometara. Iako postoje svjedoci, mornarica i vlada SAD-a nikada nisu priznali postojanje tog pokusa. Premda se ipak radi više o znanstvenoj fantastici, poznati hrvatski fizičar Vladimir Paar ističe.
''On ima i niz drugih velikih otkrića, a koja su mu ostala nepriznata, a to su otkrića iz fizike'', rekao je Paar.
Npr. rendegenske zrake i njihovu primjenu u medicini otkrio je godinu dana prije priznatog izumitelja Roendgena koji je dobio Nobelovu nagradu. Također svaki put kad se služimo s mobitelom ili računalom trebali bi se prisjetiti Tesle.
''Jer čipovi, odnosno mikroelektronika, rade na tri osnovna sklopa, a temeljni je otkrio Nikola Tesla'', napominje Paar.
Žarulja koja se pripisuje Edisonu, uvelike je i rad našeg genijalca. Kao i radio, za što je plagiravši Teslu Nobelovu nagradu dobio Marconi. Tesla ga je za to tužio Vrhovnom sudu SAD-a koji je i presudio na njegovu stranu, ali tek nakon pola stoljeća.
Ipak ono što ga je obilježilo je i ostalo kao njegovo najveće dostignuće je konstrukcija niza uređaja koji se temelje na primjeni izmjenične struje.
''Električki generatori, elektromotori, dakle to obrtno magnetsko polje, dakle jedan fizikalni element koji je uveo u elektrotehniku, koji je omogućio nevjerojatni napredak i ekonomičnu primjenu elektrotehničkih uređaja'', ističe Paar.
Upravo je hidrocentrala na Niagari trajni spomenik tom dostignuću.
S druge strane, u privatnom životu Tesla je bio čudak, izbjegavao je žene, i govori se da je cijeli život proveo u celibatu. Umro je u siromaštvu u stanu u New Yorku na današnji dan 1943. godine iako je mogao biti milijarder, što je tada priznao i gradonačelnik New Yorka na Teslinom pogrebu.
''I on ga je predstavio kao čovjeka koji je, samo da je htio mogao biti najbogatiji čovjek na svijetu, samo da je htio. Jer on za svoje tehničke izume koje je patentirao, nije izvukao novce koje je mogao'', zaključio je Paar.
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Reci što misliš!