Događaji

sveučilište u zadru

Dražen Cepić: Ribarstvo kroz projekt SOCFISH postaje novo i vrijedno područje sociološkog istraživanja

Dražen Cepić: Ribarstvo kroz projekt SOCFISH postaje novo i vrijedno područje sociološkog istraživanja
UNIZD

"Održivo ribarstvo: društveni odnosi, identitet i zajedničko upravljanje jadranskim ribolovnim resursima", naziv je projekta koji je predstavljen na Otvorenim danima sociologije koji se održavaju u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru.

Projekt koji financira Hrvatska zaklada za znanost s ukupnim iznosom projektnog budžeta od 1.418.705,00 HRK, započeo se provoditi 22.2.2021. godine, a trajat će sve do 21.2.2026. godine.

Voditelj projekta doc.dr.sc. Dražen Cepić predstavio je istraživački tim u kojem se nalaze stručnjaci iz različitih područja: doc.dr.sc. Ivan Puzek, doc.dr.sc. Sven Marcelić, doc.dr.sc. Željka Tonković i mag. soc. Mislav Škacan s Odjela za sociologiju; izv. prof. dr. sc. Mario Katić sa Odjela za etnologiju i antropologiju; te izv.prof. Bosiljka Mustač i dr.sc. Bruna Petani sa Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu; svi sa Sveučilišta u Zadru.

Od vanjskih stručnjaka u timu su doc.dr.sc. Branko Ančić sa Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu i dipl.ing. Danijel Kanski, dugogodišnji voditelj programa mora u WWF Adria i trenutno nezavisni konzultant u ribarstvu. Voditelj projekta istaknuo je interdisciplinarni sastav projektnog tima koji će omogućiti da se hrvatsko ribarstvo po prvi put istraži iz različitih teorijskih, disciplinarnih i metodoloških perspektiva, uz teme koje se prethodno nisu istraživale u hrvatskom ribarstvu, kao što su: utjecaj vrijednosti na donošenje odluka kod ribara, mentalne modele koji utjelovljuju percepcije stanja stokova, kao i društvene odnose i identitete u kontekstu različitih sektora ribarstva (malo ribarstvo, industrijsko ribarstvo, sportski i rekreativni ribolov).

„Dok se do sada istraživanje ribarstva u Hrvatskoj gotovo isključivo temeljilo na prirodnim znanostima, ovim se projektom ribarstvo uspostavlja kao novo i vrijedno područje sociološkog istraživanja“, istaknuo je Cepić.

Istraživanje se temelji na upotrebi mješovitih metoda što uključuje kombinaciju kvalitativnih i kvantitativnih metoda prikupljanja podataka. Kako bi se istražila složenost ribolovnog sustava, u istraživanju će biti zahvaćeni segmenti komercijalnog ribolova te akvakulture i rekreacijskog ribolova. Riječima Danijela Kanskog: „Osim znanstvenih doprinosa, istraživanje će također biti od neposredne važnosti za kreiranje javnih politika, zahvaljujući tome što će rezultati pridonijeti naporima za očuvanjem prirodnih resursa i uspostavljanjem održivih ribolovnih praksi“.

 

Prezentaciju je zaključio doc.dr.sc. Branko Ančić sa Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu koji je govorio o ribarstvu u kontekstu širih debata o održivosti i otpornosti ekosistema: „Problemi ribarstva predstavljaju probleme suvremenog ekonomskog sistema koji nemilosrdno iskorištava sve prirodne resurse.“


Reci što misliš!