Događaji

LOŠE PROVOĐENJE MJERA

Naš ugledni imunolog ne sumnja da je moguć i peti val epidemije: Neke mjere su bile na snazi, ali ih se često nije poštovalo

Naš ugledni imunolog ne sumnja da je moguć i peti val epidemije: Neke mjere su bile na snazi, ali ih se često nije poštovalo
Nel Pavletic/PIXSELL

Naš ugledni virusni imunolog, prof.dr. Stipan Jonjić, kaže kako ovakav razvoj situacije kojem danas svjedočimo nije sasvim neočekivan

U Hrvatskoj je proteklog tjedna, s više od 6.300 novih slučajeva u jednom danu, oboren pandemijski rekord u broju novozaraženih. Bolnice se pune oboljelima, pripremaju se dodatni bolnički kapaciteti za prihvat novih COVID-pacijenata, a redovi u kojima građani danas stoje čekajući na cijepljenje, ma koliko dugački bili, ne mogu prekinuti uzlaznu putanju kojom se koronavirus počeo širiti među ljudima.

Trebat će i mnogo više od nekoliko tjedana masovnog cijepljenja, predviđaju stručnjaci, da bi se četvrti pandemijski val u Hrvatskoj počeo ispuhivati. Što se petog vala tiče, kažu, sve su opcije moguće jer je virus nepredvidiv i uvijek može mutirati, ali cijepljenje i dosljedno pridržavanje epidemioloških mjera i dalje ostaje jedini način borbe protiv nevidljivog neprijatelja, piše Novi list.

Naš ugledni virusni imunolog, prof.dr. Stipan Jonjić, kaže kako ovakav razvoj situacije kojem danas svjedočimo nije sasvim neočekivan, a pripisuje ga prije svega lošem provođenju preventivnih epidemioloških mjera.

"Brojevi su polako rasli još od kraja ljeta i nije bilo bilo razloga za neki optimizam, ali ne bi bila istina da kažem da sam ovo očekivao, napose zato što je značajan dio populacije ipak procijepljen.

Koliko se sjećam, upozoravao sam da moramo biti oprezni i ustrajati na preventivnim epidemiološkim mjerama, neke su bile na snazi, ali ih se često nije poštovalo", ističe prof. Jonjić. Glavni problem, dodaje, nije samo u broju novozaraženih, već u kaosu koji će se dogoditi ukoliko se "zaguši" zdravstveni sustav.

Na pitanje o tome možemo li očekivati i peti val do proljeća, odgovara kako je, zapravo, sve moguće.

"Virus je podložan genetičkim promjenama, a kao što znamo, neke od njih mogu učiniti virus još otpornijim na antitijela koja smo stvorili vakcinacijom ili tako što smo preboljeli ovu bolest. Kako god, imunost stvorena cijepljenjem u kombinaciji s preventivnim epidemiološkim mjerama će pomoći u suzbijanju širenja virusa, i krajnje je vrijeme da nešto naučimo iz dosadašnjeg iskustva s ovom pandemijom. Nadam se da će nove epidemiološke mjere biti efikasne i da će se provoditi", zaključuje Jonjić.


Reci što misliš!