#obitelj
UNICEF predstavio rezultate inicijative “Za snažniju obitelj”
UNICEF je u četvrtak predstavio rezultate inicijative „Za snažniju obitelj”, a istaknuto je da su u protekle 4 godine, uz edukacije stručnjaka, uveden model podrške roditeljstvu u kojem je sudjelovalo 550 roditelja i djece te je razvijen program podrške udomiteljima u Hrvatskoj.
"Odrastanje u sigurnom i stimulativnom okruženju izuzetno je važno za razvoj djeteta, osobito u najranijoj dobi, stoga davanje prioriteta djeci postaju obveza i odgovornost ne samo roditelja, već i društva u cjelini", istaknula je na predstavljanju rezultata u Hotelu Academia Margareta Mađerić, državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Podsjetila je da je cilj inicijative "Za snažniju obitelj" bio unaprjeđenje sustava socijalne skrbi i međusektorske usluge za djecu i obitelji u riziku.
Inicijativa se uz podršku UNICEF-a provodila tijekom četiri godine, od 2017. u suradnji s Ministarstvom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Hrvatske udruge socijalnih radnika i Društva za psihološku pomoć.
Predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Regina M. Castillo istaknula je da je pružanje podrške obiteljima u riziku kompleksna zadaća.
“Svi, od donositelja odluka do stručnjaka, uvijek bi trebali imati na umu najbolji interes djeteta, a da bi se mogle donositi složene odluke koje imaju velik utjecaj na živote djece, često su potrebni stručnjaci iz različitih sektora i učinkovita suradnja”, istaknula je Castillo.
Kroz inicijativu "Za snažniju obitelj", osigurani su edukacija i materijali za više od 2600 stručnjaka iz sustava socijalne skrbi, razvijen je novi model podrške roditeljstvu, uključujući i program podrške za očeve, u kojima je do sada sudjelovalo 550 roditelja i djece. Razvijen je i opsežan program osposobljavanja udomitelja i novi alati za praćenje kvalitete pružanja usluga udomitelja od kojeg su do sada imale koristi 1294 udomiteljske obitelji i 2214 djece u udomiteljskim obiteljima.
Također, za više od 900 stručnjaka iz pravosuđa, policije, zdravstvenog i obrazovnog sustava provedeno je specijalizirano osposobljavanje te su donesene smjernice za omogućavanje međusektorskih usluga zaštite djece.
Na predstavljanju je istaknuto i da problemi s kojima se suočavaju obitelji u riziku, povećavaju složenost pružanja podrške i rada s obiteljima u riziku. Profesorica socijalnog rada na Pravnom fakultetu u Zagrebu Marina Ajduković naglasila je važnost međusektorske suradnje između sustava socijalne skrbi, pravosuđa, obrazovanja, policije i zdravstvenog sustava.
"Jedan od ključnih ishoda ovog programa i trideset smjernica za unaprjeđenje međuresorne suradnje u zaštiti dobrobiti djece, a koje su prvenstveno namijenjene donositeljima odluka u sustavu socijalne skrbi, policije, odgoja i obrazovanja, zdravstva i pravosuđa. Naš je cilj bio da ponudimo 'novi pogled' na 'staru temu' suradnje", poručila je Ajduković.
Na predstavljanju je istaknuto i da je su u 2020. godini sustavu socijalne skrbi prijavljena 6603 slučaja neodgovarajuće brige za dijete, uključujući fizičko i psihičko nasilje, spolno iskorištavanje, zanemarivanje i zlostavljanje.
Također, istaknuli su da više od 9900 djece odrasta u obiteljima koje trebaju podršku sustava socijalne skrbi kako bi se osiguralo da djeca odrastaju u zdravijem obiteljskom okruženju, dok se 1294 udomiteljske obitelji brinu se o 2214 djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
Izdvojeno
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
-
Italija je drastično povećala kazne za cijeli niz prometnih prekršaja, uključujući strože kazne za vožnju iznad dopuštene razine alkohola u krvi koje mogu doseći do 2200 eura, zajedno sa šestomjesečnom zabranom vožnje.
-
Taylor Swift je dvije godine dugom i dvije milijarde dolara vrijednom turnejom srušila rekorde, ispisala povijest i doslovno izazvala potres. Što bi nakon toga najveća zvijezda svijeta još uopće mogla učiniti?
Reci što misliš!