nije li u pravu?
Dječak nasmijao duhovitim odgovorom: Idem u školu da mogu biti pametan i zbrajati novce
Nakon ljetnih praznika, u školske klupe se vratilo oko 460 tisuća učenika osnovnih i srednjih škola - četrdesetak tisuća manje nego prije 7 godina. Među njima i nikad manje prvašića, njih oko 37 tisuća.
Učionice su spremne, udžbenici također, ali i maske. Najmanji ih neće morati nositi, no stariji učenici trebaju ih imati kad god se ne može osigurati potreban razmak. Kako je prošao prvi dan?
Prvi dan nastave – ponosni roditelji, uzbuđeni prvašići! Želje su tu!
„U školu idem da budem pametan i da mogu brojat novce", rekao je Marin Ivica, učenik prvog razreda OŠ Pavleka Miškine iz Zagreba, piše RTL.
„Ja bih volio da moja učiteljica samo dijeli petice", izjavio je Filip Dragojević, učenik prvog razreda Osnovne škole Nikola Tesla iz Rijeke.
„Paa, jako mi je lijepo i nadam se da ću upasti u A razred", rekla je Korina, učenica prvog razreda Osnovne škole Vijenac iz Osijeka.
„Jako sam sretan što je počela škola i što sam dobio knjige", rekao je Marko Mazzarolli, učenik prvog razreda Osnovne škole Nikola Tesla iz Rijeke.
Iako najmlađima maske u razredu nE trebaju, o mjerama su naučili sve, i spremni sjeli u klupe. Znaju se i pravila.
„U školi se ne smije glupirat i tuć. – Ti ćeš biti dobra? Da!", rekla je Lu Tomljenović, učenica prvog razreda Osnovne škole Pavleka Miškine iz Zagreba.
„Mama i tata rekli su mi da ne brbljam u školi i da moram dignuti dva prsta", rekla je Dora Petrović, učenica prvog razreda Osnovne škole Pavleka Miškine iz Zagreba.
Malo Jegera za ohrabrenje
U domovima prvašića proteklih dana vladalo je “izvanredno stanje” oko priprema.
„Šta da vam kažem, morala sam ujutro u kavu usuti malo Jegera da se ohrabrim, ovo je bio emotivni trenutak za mene", rekla je Katarina Bolanča iz Zagreba.
„Torbe nose već jedno tri tjedna, i po dvorištu. Voze bicikl s torbama. Ne znam što reći osim da očekujem da vole školu", rekla je Danijela Benko iz Zagreba.
„Volio bih da bude cijelu godinu u školi, po pitanju nastave da ne bude nikakve online, mislim da je to najbolje za djecu", rekao je Nenad Gović iz Splita.
Nešto manje euforični oni u višim razredima.
„Drago mi je što sam u razredu, ali ipak mi malo fali kupanja igranja s prijateljima", rekla je Lorena Gojkov, učenica trećeg razreda Osnovne škole Bol, Split.
Omogućiti siguran povratak učenika, ali i spremiti se za sve scenarije, bio je zadatak svih ravnatelja.
„Iz istog razloga npr. danas nismo imali priredbu za prvašiće kakvu inače imaju na početku da im malo približimo ulazak u školu", rekla je Vesna Vrbanović, ravnateljica Osnovne škole Pavleka Miškine iz Zagreba.
„Nadamo se da će biti lakše, da će biti jednostavnije, ali sigurni smo da će biti uspješno", rekla je Aleksandra Smoković, učiteljica razredne nastave u Osnovnoj školi Nikola Tesla iz Rijeke.
Maske ostaju obvezne za učenike od 5. do 8. razreda gdje nema razmaka od 1,5 metra, a u srednjim školama gdje nije moguće osigurati razmak od 2 metra. Ipak, ove godine mjere su popustile.
„Imamo mogućnost izvođenja izvan-učionične nastave, tako da se tome posebno veselimo i ja, ali i moji učenici. To nam je jako nedostajalo prošle godine", rekla je Danijela Maurac, učiteljica razredne nastave u Osnovnoj školi Boli u Splitu.
Koronavirus bio je tema prvog dana nastave i u Osijeku. Škola u kojoj 16 godina nema domaće zadaće, prva je lani pokrenula projekt Biosigurnosti i biozaštite. Novi izborni predmet koji kreće u više od 200 škola, kao odgovor na pandemiju.
„Uče o preventivnim mjerama, o drugim zaraznim bolestima, o
načinu kako se inače sprječavaju zarazne bolesti, što je važno
čitini u svakodnevnom životu ne samo u odnosu na COVID i korona
virus", izjavila je Maja Kassa, profesorica geografije
u Osnovnoj školi Vijenac iz Osijeka.
Dolazi i reforma za učenike 4. i 8. razreda, ali i za one u
četvrtom razredu srednje. Znači to manje štrebanja, više
kritičkog razmišljanja, kreativnog rada i eksperimenata.
"To je u našoj školi već dugi niz godina uvriježeno, tako da nema
većih promjena osim nešto malo u kurikulumu za četvrte razrede
gdje prilagođujemo onome što je trebalo ili nije trebalo bit
napravljeno u drugom ili trećem razredu", reklaje Maja
Đerek, profesorica matematike u XV. Gimnazije u Zagrebu, a
maturant Teo Ivančević iz iste gimnazije je dodao:
„Nisam siguran koliko mi zapravo ima smisla. Jedan od primjera je
kako se u nastavi biologije zapravo prskočila biologija ljudskog
tijela, što mi je bilo vrlo čudno.“
Nakon prvog dana nove školske godine, želja svih je ista –
da škole što dulje ostanu otvorene, i da ovo bude zadnja godina
pod epidemiološkim mjerama.
Negativan trend manjeg broja učenika
Inače negativni trend manjeg broja učenika se nastavlja - ove je školske godine oko dvije tisuće učenika manje. U posljednjih sedam godina, od 2014.-e kada se upisala 501 tisuća učenika, svake smo iduće godine imali desetak tisuća djece manje u razredima, ali trend se usporio 2018.-e kada su upisane 464 tisuće učenika.
Otad se generacije smanjuju za nekoliko tisuća đaka na godinu, do ovogodišnjih 456 tisuća i 200. Prvašića je ove godine nešto manje od 37 tisuća, čak pet tisuća manje nego prije pet godina.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!