#obrazovanje
Pandemija koronavirusa negativno utjecala na mentalno i fizičko zdravlje školaraca
Predsjednik Republike Zoran Milanović razgovarao je s Borisom Jokićem i Zrinkom Ristić Dedić koji su mu predstavili rezultate istraživanje "Nacionalno praćenje učinaka pandemije bolesti covida-19- na sustav odgoja i obrazovanja u RH“, priopćeno je u četvrtak iz Ureda predsjednika.
Predstavnici Instituta za društvena istraživanja naveli su kako rezultati istraživanja nedvojbeno ukazuju kako je održavanje nastave online negativno utjecalo na bavljenje tjelesnim aktivnostima u osnovnim školama, a posebno na mentalno zdravlje srednjoškolaca te da će se posljedice toga tek vidjeti u budućnosti.
Prilikom istraživanja utvrđeno da je održavanje škole uživo važno i za obrazovne ishode budući su učenici sami istaknuli da je pandemijsko vrijeme utjecalo i na njihove radne navike, motivaciju za učenje i vještine u predmetima. Isto tako, učenici su istaknuli kako se u učionicama lakše uči, nastava je zabavnija i razumljivija, a online nastava uzrokovala je značajne gubitke u usvojenim znanjima i vještinama.
Istraživanjem su bili obuhvaćeni i učitelji te nastavnici za koje je održavanje nastave uživo također važno jer im je posao znatno otežan zbog višesatnog govora pod maskom, povećanim stresom i zahtjevnim načinom rada. Istraživanje je pokazalo, nadalje, kako je na učenike i odgojno-obrazovne radnike u Sisačko-moslavačkoj županiji potres ostavio ozbiljnije posljedice čak i od pandemije.
„Nužno je adresirati psihosocijalno stanje učenika hitnom izradom sustavnih politika i mjera, pojačati psihosocijalnu podršku učenicima, pokazati razumijevanje za povećanje zahtjevnosti posla svih zaposlenih u školama tijekom pandemije, te učiniti sve kako bi škole i dalje ostale otvorena mjesta za učenje i odrastanje“, istaknuo je ravnatelj Instituta za društvena istraživanja. Boris Jokić.
Istraživanje, koje je provedeno u razdoblju od svibnja do lipnja 2021. u 161 srednjoj i osnovnoj školi te 10 škola iz potresom pogođene Sisačko moslavačke županije, na preko 27.000 učenika od 10 do 18 godina, 417 stručnih suradnika i 4796 učitelja i nastavnika, financiralo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a nastavit će se uz financiranje Hrvatske zaklade za znanost.
Uz predsjednika Milanovića na sastanku s predstavnicima Instituta za društvena istraživanja bila je savjetnica Predsjednika Republike za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković.
Vezane vijesti
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je u nedjelju da će u školama biti "nekih problema" dok se ne uhoda uvođenje covid potvrda, ali ne očekuje velike probleme jer su škole dobile upute Stožera civilne zaštite i dodatne upute Ministarstva.
-
Ministar zdravstva Vili Beroš upozorio je u srijedu kako je danas 611. dan krize, Hrvatska u njemu bilježi 4.571 novi slučaj zaraze što je drugi najveći broj novozaraženih od početka epidemije, a poručio je i kako je ključ krize u rukama građana.
-
Premijer Andrej Plenković u srijedu je ustvrdio kako treba najoštrije prekršajno sankcionirati osobe koje upadaju u škole te ocijenio da je takvo ponašanje nedopustivo i nije mu jasno s obzirom na, kako je istaknuo, obazrivost i fleksibilnost Stožera pri donošenju epidemioloških mjera.
Izdvojeno
-
U srijedu, 15. siječnja 2025. godine u prepunoj Multimedijalnoj dvorani Kneževe palače održano je predavanje prim. dr. sc. Petar Lozo, dr. med., na temu: VelebitZadarMore
-
Dnevni horoskop za petak, 17. siječnja, dan kada zvijezde poručuju sljedeće:
-
U petak na Jadranu, te u unutrašnjosti Dalmacije i Istre sunčano, drugdje niski oblaci i magla pa osobito u gorju sunčana razdoblja. Na moru još ponegdje jaka bura s olujnim udarima.
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
Reci što misliš!