OTVORENA 23. LJETNA AKADEMIJA ZA RAZVOJNU REHABILITACIJU
O revolucinarnoj metodi Hammersmith radionice drži vodeća svjetska stručnjakinja iz Finske
Na Sveučilištu u Zadru od 23. do 27. kolovoza održava se 23. Ljetna akademija, čiji su organizatori Akademija za razvojnu rehabilitaciju, Sveučilište u Zadru i Opća bolnica Zadar.
Stručnjacima koji pružaju pomoć djeci s razvojnim teškoćama i koji sudjeluju u svim segmentima habilitacije djeteta i njihove integracije u sustav redovnih institucija, ovogodišnja ljetna akademija pruža usavršavanja iz područja HINE - Hammersmith neurološkog pregleda dojenčadi, SCPE - klasifikacije cerebralne paralize i standardizacije nalaza MRI mozga u djece s cerebralnom paralizom te metode Marte meo kao prirodne potpore razvoju djeteta.
Uz hrvatske stručnjake na ovom području, prisutni su eminentni predavači i stručnjaci iz Finske, Nizozemske i Austrije, a o Hammersmith neurološkom pregledu dojenčadi radionice vodi prof. dr. sc Leena Haataja iz Helsinkija, vodeća svjetska stručnjakinja na ovom području.
- Metode o kojima ćemo učiti nisu dovoljno prisutne u Hrvatskoj, posebice HINE koja je vrlo jednostavna i standardizirana te ju primjenjuju najpoznatiji svjetski neuropedijatri. Svi koji radimo s djecom znamo kako je zahtjevno neurološki pregledati djecu, a ovo je najsuvremenija metoda koja danas postoji, istaknula je predsjednica Akademije za razvojnu rehabilitaciju prof. dr. sc. Vlatka Mejaški Bošnjak, redovita profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Hammersmith neurološki pregled dojenčadi čini 26 zadataka kojima se ispituju različiti aspekti neurološkog funkcioniranja: funkcioniranje kranijalnih živaca, kretanje, refleksi, reakcije obrane i ponašanje, te uz dob vezano utvrđivanje razvoja grube i fine motorike. HINE je namijenjen za rad s djecom dobi od 3 do 24 mjeseca.
Rezultati pregleda se lako bilježe standardiziranim načinom pojednostavljujući dokumentiranje nalaza i usporedbu ponavljanih kontrolnih pregleda koji slijede. Procjena HINE može se koristiti za otkrivanje visokog rizika za cerebralnu paralizu u ranoj dobi i prognozu samostalnog sjedenja i hodanja u djece s cerebralnom paralizom.
- Činjenica da se ova akademija održava po 23. put, sudjelovanje stručnjaka različitih profila i raznovrsne teme pokazuju koliko se ozbiljno pristupa problematici i s kojih se sve aspekta pomaže djeci i njihovim roditeljima. Želja nam je da sva djeca imaju pristup uslugama koje su im potrebne.
Stručna usavršavanja namijenjena su različitim profilima stručnjaka, specijalistima pedijatrije, neurologije, fizijatrije i rehabilitacije, obiteljske medicine, medicinskim sestrama, radnim terapeutima, psiholozima, odgojiteljima, roditeljima, svima koji ulažu velike napore kako bi svako dijete dobilo svu potrebnu podršku.
Veseli me skori početak pružanja rane intervencije u okviru centra Mocire, kao i nastavak rada u okviru Latice i Kabineta za ranu intervenciju Zadarske nadbiskupije, istaknula je državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marija Pletikosa, koja je zajedno sa županijskim i gradskim pročelnicima Bernardom Marunom i Nevenom Klarinom pozdravila skup.
Poseban interes izazivaju radionice o metodi Marte Meo, kojom se pomaže osobama s poteškoćama u komunikaciji. Naziv dolazi od izraza "mars martis" - svojim vlastitim snagama. Temelji se na pomnoj analizi snimaka svakodnevnih interakcija i pronalaženju prilika za napredovanje u razvoju. Polaznici će upoznati elemente podupiruće komunikacije i doživjeti na snimkama Marte Meo način rada i što se njime može postići.
- Sveučilište u Zadru je istovremeno i staro i mlado sveučilište, s korijenima iz 1396. godine i osnivanjem u 2002. godini, kao prvo i najveće integrirano sveučilište u Hrvatskoj.Po tradiciji usmjereno je na proučavanje humanističkih i društvenih znanosti, ali u posljednje vrijeme izvodi svoje nastavne aktivnosti u sedam znanstvenih područja, među kojima područje biomedicine i zdravstva zauzima važno mjesto.
Ljetna akademija svoji raznovrsnim programom otvara mogućnost našim studentima i nastavnicima za unaprjeđivanje i poticanje znanstvenih aktivnosti, rekla je uoči otvaranja akademije prorektorica za studije i studente prof. dr. sc. Nedjeljka Balić Nižić.
Vezane vijesti
-
Centar za poslovnu etiku Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u suradnji sa Sveučilištem u Scrantonu (Pensivlanija, USA), Sveučilištem u Ljubljani i Sveučilištem u Zadru organizira međunarodni interdisciplinarni simpozij na temu: "Turizam, ekonomija i poslovna etika".
-
Pretežno sunčano bit će na srednjem Jadranu i u unutrašnjosti Dalmacije, a potkraj dana rast naoblake, osobito na otocima.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!