otkud krvnik na otoku?
Kornati imaju veliki problem s čagljevima, stanovnici gube ovce
U Nacionalnom parku Kornati, gdje se zadnjih godinu-dvije uvode nove metode zaštite podmorja, posebno morske trave - posidonije - pojavili su se predatori na kopnu. U zadnje vrijeme primijećeni su čagljevi, koji su najvjerojatnije doplivali s Dugog otoka, gdje su se nastanili u zadnjih godinu dana.
U suradnji s talijanskim partnerima, kroz zajednički europski projekt, prije nešto više od godinu dana pokusno je počeo proces presađivanja morske trave posidonije u Nacionalnom parku Kornati. Kakvi su rezultati otkrio nam je ravnatelj parka Šime Ježina.
- Poslije godinu dana monitoringa talijanski partneri su oduševljeni, jer su naši kolege biolozi uspjeli više stotina metara četvornih presaditi posidonije i ta se posidonija na drugim mjestima uhvatila. To znači da se ona može presaditi i da može uspijevati bilo gdje u Nacionalnom parku, kaže Ježina.
A pogubna za posidoniju su sidrenja nautičara bacanjem sidra u more. Kako bi se to spriječilo, pristupilo se još jednom inovativnom rješenju - postavljanju sidrišnih plutača bez nagrđivanja morskog dna.
- Poslije više od deset godina pripreme počeli smo s postavljenjem prvih sidrišnih sustava, bova, ekološki prihvatljivih, jer se ne radi o blokovima, nego o "upucanom" sidru u morsko dno. Mi smo ih do prije par dana uspjeli postaviti u šest sidrišnih uvala, gotovo šezdeset komada. Projekt obuhvaća svih šesnaest sidrišnih uvala i tu se radi od oko 230 sidrišnih mjesta, navodi ravnatelj Parka.
I dok su u NP našli rješenja za zaštitu podmorja, pojavio se novi problem na kopnu - primijećeni su čagljevi, koji prije nikada nisu obitavali na Kornatima. Najveća su prijetnja stadima ovaca, koje ondje drže vlasnici kornatskih otoka.
- Ove godine se prvi put pojavio čagalj na Kornatima, što je nešto potpuno novo i za ovčja stada koja su na Kornatima. To je ogroman, ogroman problem, koji moramo riješiti i sa stručnog i sa znanstvenog stajališta. Smatramo, iako to nismo dokazali, da su ti čagljevi došli iz Telašćice, dodaje Ježina.
Zbog toga su ovih dana u parku boravili stručnjaci s dvaju fakulteta, kako bi se do rujna napravio Program zaštite divljači u Nacionalnom parku i pokrenuo njihov izlov. Taj dokument do sada nije bio potreban, jer na Kornatima nisu imali autohtone divljači.
Vezane vijesti
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
Policijski službenici Postaje prometne policije Zadar su u kontroli prometa u petak, 13. prosinca u 15.35 sati u Bibinjama zaustavili automobil zadarskih registarskih oznaka s kojim je upravljao 55-godišnji hrvatski državljanin prije stjecanja prava na upravljanje, odnosno prije položenog vozačkog ispita.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
Izdvojeno
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o. u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. godine u vremenu od 8 do 13 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Bibinje, istočno od Mirkova.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
Reci što misliš!