Događaji

ima ih više od 5.000

Vatikan prvi put otkrio financijski pregled svojih nekretnina

Vatikan prvi put otkrio financijski pregled svojih nekretnina
Shutterstock

Vatikan je prvi put javnosti pružio uvid u financijsko stanje svojih nekretnina kojih posjeduje više od 5000, u nastojanju da njegovo poslovanje bude transparentnije.

U subotu je objavljen financijski pregled Svete Stolice za 2020. godinu, a objavljen je i proračun Uprave za imovinu Apostolske Stolice (APSA).

APSA upravlja nekretninama i ulaganjima, isplaćuje plaće, zadužena je za javnu nabavu i ljudske resurse.

Svaki od dokumenata upotpunjen je obimnim dodacima: grafikonima, kartama, intervjuima, što ukupno čini više od 50 stranica financijskog materijala. 

Na 30 stranica proračun APSA-e pokazuje da Vatikan posjeduje 4051 nekretninu u Italiji te oko 1120 u inozemstvu, uključivo veleposlanstva u svijetu.

Samo 14 posto od svojih nekretnina u Italiji Vatikan iznajmljuje po tržišnoj cijeni, a ostale su u najmu po sniženim tarifama i to često zaposlenima u crkvi.  

Nekih 40 posto nekretnina u najmu su ustanovama kao što su škole, samostani i bolnice. 

Dokumentacija pokazuje da je APSA investirala u nekretnine u otmjenim četvrtima Londona, Ženeve, Lausannea i Pariza.

Prekretnica

Zgrada u Londonu u okrugu South Kensington donijela je Vatikanu goleme gubitke otkako je kupljena 2014. 

U utorak počinje suđenje za deset osoba povezanih s tom akvizicijom, a među njima je istaknuti kardinal. Tereti ih se za financijske malverzacije, pranje novca, utaju i iznuđivanje te zloporabu dužnosti.

Otac Juan Antonio Guerrero, pročelnik Tajništva za gospodarstvo, rekao je za portal Vatican News da će sporna zgrada u Londonu uskoro biti prodana. 

Suđenje će biti "prekretnica" u vatikanskoj vjerodostojnosti u upravljanju financijama, rekao je o. Guerrero te naglasio da se nešto slično više neće moći dogoditi jer su poduzete mjere koje će takve prevare spriječiti.

Lani je papa Franjo upravljanje financijama oduzeo Državnom tajništvu i prenio u nadležnost APSA-e.

Zasebni financijski izvještaj koji je Vatikan objavio u subotu pokazuje deficit od 64,8 milijuna eura za 2020., što je pad u odnosu na 79,2 milijuna deficita u 2019. godini. 

Proračun Svete Stolice obuhvaća središnju upravu Rimokatoličke crkve, Kuriju, koja nadzire upravljanje nad RKT u svijetu, te njezina diplomatska predstavništva i urede za odnose s javnošću.

Grad Vatikan,  uključivo Vatikanske muzeje i Vatikansku banku, imaju zaseban proračun.

Da bi pokrpao deficit iz 2020., nekih 50 milijuna Vatikan je preuzeo  iz milodara Petrov novčić. 

Milodar „Petrov novčić“ predstavlja znak vjerničke solidarnosti s Papom da bi mogao obavljati redovite poslove, ali i kako bi u trenucima posebnih potreba, kao što su rat ili prirodne nepogode, mogao pomoći mjesnim Crkvama.

Pandemija covida-19 uvelike je utjecala na pad vatikanskih prihoda u 2020. 

Primjerice Bazilika sv. Petra i Vatikanski muzeji, koje je u 2019. posjetilo oko 6 milijuna ljudi, bili su zatvoreni ili vrlo malo otvoreni tijekom 2020. 


Reci što misliš!