Događaji

#zadar

Održana završna konferencija projekta „Važnost prevencije glaukoma“

Održana završna konferencija projekta „Važnost prevencije glaukoma“
ZJZ Zadar

Zbog trenutne epidemiološke situacije, danas je održana, preko zoom platforme, online završna konferencija projekta „Važnost prevencije glaukoma“ kojeg provode Poliklinika Lacrima i Zavod za javno zdravstvo Zadar a na kojoj su predstavljeni ostvareni rezultati i pokazatelji projekta.

Na samom uvodu, prisutne sudionike pozdravila jeu ime Zavoda za javno zdravstvo Zadar Ljilja Balorda, dr. med. univ. mag.sanit. publ. spec. javnog zdravstva, voditeljica Službe za javno zdravstvo Zavoda za javno zdravstvo Zadar, te istakla:„broj oboljelih od glaukoma je u porastu jer imamo i sve veći broj starijih osoba u populaciji. Prema podacima obiteljskih liječnika prijavljeno je oko 3000-4000 osoba oboljelih od glaukoma u Zadarskoj županiji od čega je 76% starije od 65 godina.“

Prim.dr.sc.Samir Čanović, dr.med.specijalist oftalmologije iz Poliklinike Lacrima u svom izlaganju istakao je cilj ovog projekta te predstavio ostvarene rezultate.

Cilj ovog projekta, kojeg je u 100% iznosu financirao Europski socijalni fond, u sklopu „OP Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.“, bio jeunaprjeđenje znanja i vještina zdravstvenih djelatnika i zaposlenika zdravstvenih ustanova u području promocije zdravlja i prevencije glaukoma, ali i poboljšanje kvalitete života i zdravih navikaosobaveć oboljelih od glaukoma. Oboljeli od glaukoma, posebice pripadnici starije životne dobi, imaju probleme prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Osim toga, oštećenje vida i sljepoća (do čega dovodi glaukom) rezultiraju nižom kvalitetom života jer se kod oboljelih često javlja depresija, povećana razina stresa te povećano nezadovoljstvo. Zbog toga ova bolest značajno opterećuje zdravstveni sustav u vidu troškova liječenja, bolovanja, rehabilitacije, ali i obitelji oboljelih i društvo u cjelini. U postizanju poboljšanja kvalitete života oboljelih od glaukoma te u njegovoj prevenciji ključnu uloguimaju zdravstveni djelatnici.

Tijekom ovog projekta educirano je 5 edukatora u 16 aktualnih tema vezanih za glaukom -njegovu prevenciju i liječenje, a stečena znanja edukatori su integrirali u program edukativnih radionica namijenjenih zdravstvenim djelatnicima u ruralnim i najudaljenijim dijelovima Zadarske županije (Benkovac, Gračac, Obrovac, Preko na otoku Ugljanu i Sali na Dugom otoku).Održano je 25 radionica na kojima je educiran 81 zdravstveni djelatnika teme radionica su bile: 1. Glaukom „tihi kradljivac vida“ (uvod u problematiku glaukoma) 2. Glaukom i metoda screeninga 3. Dijagnostičke i terapijske mogućnosti kod oboljelih od glaukoma 4. Kvaliteta života pacijenata oboljelih od glaukoma 5. Važnost suradljivosti u medikamentoznoj terapiji glaukoma.

U sklopu projekta nabavljena je i oprema koja će se koristiti i za buduće edukacije:biomikroskop sa sustavom digitalne kamere i aplanacijskim tonometrom te uređaj za mjerenje intraokularnog tlakaauspostavljena je i web stranica na kojoj su dostupni i edukativni materijali na temu glaukoma izrađeni u sklopu projekta (brošura i letak).

Dr. Čanovićje zaključio: „Zahvaljujući ovom projektu, u vrijednosti od 904.441,71 HRK, educirani zdravstveni djelatnici upoznati su s najsuvremenijim metodama u prevenciji glaukoma i promociji zdravlja, a stečena znanja moći će dalje prenositi kolegama, a unaprjeđene vještine primjenjivati u praksi i radu s pacijentima čime će se utjecati na učinkovitije dijagnosticiranje glaukoma, smanjenje broja komplikacija te poboljšanja kvalitete života oboljelih".

​​​​​​​