Događaji

#zadar

U Kneževoj palači otvorena izložba povodom primanja OŠ Šimuna Kožičića Benje u europsku mrežu Plavih škola

U Kneževoj palači otvorena izložba povodom primanja OŠ Šimuna Kožičića Benje u europsku mrežu Plavih škola
Suzana Jakšić Mandić (Radio Zadar)

Zadarska škola Šimuna Kožičića Benje primljena je u mrežu Plavih škola pod inicijativom Europske oceanske koalicije, projekta koji doprinosi održivosti upravljanja oceanima.

Tim povodom u Kneževoj palači otvorena je izložba učeničkih radova "Pronađi plavo". Voditeljica projekta, učiteljica Sandra Tomić navodi kako je projekt pokrenut 2019. i ima za cilj povezivanje različitih organizacija, projekata i ljudi koji doprinose oceanskoj pismenosti i održivosti upravljanja oceanima. Škola je izradila svoj vlastiti projekt Pronađi plavo, koji je nagrađen certifikatom i primanjem škole u zajednicu Plavih škola Europe kao dobar primjer proširivanja kurikularnih ishoda i opismenjavanja mladih o Jadranu i važnosti mora u cijelosti za život na Zemlji. 

- Cilj inicijative je da na platformi MarineForum s europskim školama razmjenjujemo iskustva, održano je više webinara, tako sam ja povezana s kolegicom iz Portugala, kolegom iz Grčke, zbog toga nam je drago da je i naša škola dala jedan obol tome - kazala nam je Sandra Tomić. Dodaje kako su u projektu surađivale i kolegice Katarina Markulin, Josipa Čačić Orlović, Lidija Ivon, Erna Kvartuč te ravnatelj Dražen Adžić.

Petra Harapin, Lana Kalanj, Lucija Jusup i Ana Čupić iz 6.D  razreda izradile su reciklažne murale od čepova plastičnih boca.

- Prikazuju morske životinje i biljke, sav živi svijet u moru. Na plažama primjećujemo puno plastičnog otpada jer ga i turisti ostavljaju, kao i naši ljudi. Najčešće nalazimo plastične boce i plastične vrećice. Plastici treba jako dugo da se razgradi, životinje je mogu progutati misleći da je hrana, kornjače se mogu zaglaviti u mreži i zbog toga umrijeti - rekle su vrijedne učenice za program Radio Zadra.

U EU se svake godine proizvede 27 milijuna tona plastičnog otpada, a samo se trećina reciklira, navodi se na jednom od njihovih plakata.

- More se zagađuje plastikom, a osim plastike tu je i nafta, odbačene ribarske mreže, otpadne vode. Zagađenje plastikom negativno utječe na turizam i ribarstvo. Hrvatski ekolozi stoga pozivaju na smanjenje zagađivanja Jadrana jer je to loše i za životinje i ljude. Kako bi se onečišćenje plastičnim otpadom smanjilo, potrebno je smanjiti upotrebu  plastike, kupovati bio-razgradive proizvode, izbjegavati jednokratne proizvode,  kupovati nepakirane proizvode, te obratiti pozornost na postupke recikliranja u sustavu grada ili zajednice - poručuju učenici svojim radovima na ovoj izložbi koja je u Kneževoj palači otvorena do 28. svibnja.