#zagreb
U zagrebačkom HNK održana komemoracija za Milana Bandića
U zagrebačkom HNK-u održana je u utorak komemoracija za pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, a zbog epidemioloških mjera broj uzvanika bio je ograničen na 150 osoba.
Bandić je preminuo 28. veljače od srčanog udara u 66. godini života, a na čelu Zagreba bio je dva desetljeća. Na komemoraciji su govore održali vršiteljica dužnosti gradonačelnice Jelena Pavičić Vukičević, ministrica kulture i medija kao izaslanica predsjednika Vlade Nina Obuljen Koržinek te dugogodišnji Bandićev prijatelj Ratko Maričić.
Pavičić Vukičević: Postao je najveći nakon Tuđmana
Pavičić Vukičević poručila je kako trebamo biti ponosni i slaviti ispunjenje velikog života i neponovljivog Bandićeva djela, ali se istodobno ne može sakriti tuga.
"Napustio nas je jedan od najvećih među nama. Gradonačelnik čije će ime zlatnim slovima biti upisano u povijest našeg grada, uz rame s najuglednijim ocima naše metropole. Političar koji je svojim djelovanjem obilježio našu suvremenu povijest, a svojim talentom, umijećem, fokusiranošću i načinom življenja politike postao najveći nakon utemeljitelja države Franje Tuđmana, što mu priznaju čak i mnogi politički neistomišljenici", rekla je Pavičić Vukičević.
U ideološki opredijeljenom društvu Bandić je pokazivao širinu i otvorenost, imao je vremena i ljubavi za čovjeka i njegove potrebe, osobito one najpotrebitije te se nije osvrtao na kritike i podmetanja. Za grad je davao cijeloga sebe - svoje zdravlje, vrijeme i život, ustvrdila je.
"Nije stvarao grad zatvoren u svoje zidine, već grad koji je pomagao svim hrvatskim krajevima i koji je osjećao odgovornost i prema Hrvatima u BiH, ali i prijateljskim gradovima diljem ovog dijela Europe. Bio je svoj i neponovljiv, široke hercegovačke duše i purgerskog šarma, zagrebačke uglađenosti i južnjačkog temperamenta i neiscrpne energije", kazala je Pavičić Vukičević.
Dodala je kako će Zagreb teško više ikad imati takvog gradonačelnika, koji će davati toliko od sebe za boljitak grada, te pokojnom Bandiću zahvalila na svemu što je činio.
"Čast nam je da smo bili tvoji suradnici, prijatelji i suvremenici. Jedino što nam sada preostaje jest nastaviti tamo gdje si stao i činiti naš grad još boljim i uspješnijim", rekla je Pavičić Vukičević.
Obuljen Koržinek: Bandić je živio svoje političko i javno djelovanje
Obuljen Koržinek istaknula je kako je Bandić živio svoje političko i javno djelovanje, a svojom neiscrpnom energijom snažno je obilježio razvitak grada.
“Iza njega su ostali brojni kapitalni projekti, ali i male humane geste posvećene dobrobiti pojedinaca. Mnogi će ga sugrađani najbolje pamtiti upravo po toj ljudskoj neposrednosti, jednostavnosti i pristupačnosti", rekla je.
Njegovi politički oponenti česti su iznosili kritičke stavove zbog njegovog načina upravljanja gradom, ali činjenica da su mu građani Zagreba na demokratskim izborima dali povjerenje izaziva poštovanje, po tome će ga pamtiti i Zagreb i Hrvatska, poručila je ministrica kulture i medija. Istaknula je kako je suradnja između Vlade i gradonačelnika Zagreba bila usmjerena boljitku i razvoju grada, a u zadnjih godinu dana naporima da se Zagreb obnovi nakon potresa u ožujku prošle godine.
Maričić se osvrnuo na početke političke karijere Milana Bandića, istaknuvši da je oko sebe okupio ljude koji su htjeli ostati u krugu lijevoga u vrijeme kada su svi ostali bježali iz kruga socijaldemokracije.
“Ma koliko se čini da je naglasak na raditi i delati, u stvari poanta je bila na zajedničkoj akciji, zajedničkom radu”, kazao je. Da nije bilo uspješno upravljanje gradom, ne bi ga građani ponovno i ponovno birali, jer ponovno se bira na temelju onoga što si radio i ostavio iza sebe.
"Iako je u šest mandata bio gradonačelnik, nije smatrao da je Bogom dano da to bude tako. Smatrao je da je izabran da služi glavnom gradu i njegovim građanima. No, Zagreb za Milana nije bio samo grad, nego su za njega to prije svega bili ljudi koji su mu uvijek bili na prvom mjestu”, kazao je Maričić.
Pročitane poruke sućuti
Komemoraciju je vodio Dražen Siriščević koji je u uvodnom govoru istaknuo da je Bandićev život bio obilježen radom za Zagreb, a tijekom komemoracije pročitao je poruke sućuti koje su uputili bivšeg veleposlanika Rusije u Zagrebu Anvara Anzimova, predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenković, čelnika Srpske pravoslavne crkve i Islamske zajednice, te hercegovačkog mjesta Grude i Društva distrofičara Zagreba.
Uz članove obitelji pokojnog Bandića, kćer Ana-Mariju i suprugu Vesnu Bandić, komemoraciji su prisustvovali Bandićevi suradnici i prijatelji.
Na kraju komemoracije prikazan je kratak film u kojemu su uz scene s Bandićem prikazani njegovi projekti koje je razvio za vrijeme upravljanja gradom, od fontana i Muzeja suvremene umjetnosti, do remetinečkog rotora i sljemenske žičare, nakon čega su prisutni zapljeskali. Zagrebačka filharmonija izvela je skladbu “Adagio for Strings” Sameula Barbera te pjesme "To je moja zemlja", "Vraćam se Zagrebe tebi" i “Fala”.
Komemoracija je održana uz izravan prijenos na Hrvatskoj radioteleviziji, koji se mogao pratiti i na video zidu ispred zgrade HNK-a, gdje se okupilo nekoliko desetaka građana.
Vezane vijesti
-
Zagrebačko Općinsko državno odvjetništvo potvrdilo je u ponedjeljak da istražuje okolnosti smrti zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.
-
Zagrebačka gradonačelnik Milan Bandić bio je opterećen mnogim aferama, od kojih su dvije dobile sudski epilog, iako je protiv njega bilo podneseno više od 250 kaznenih prijava.
-
Dinamo je u drugoj utakmici 16. kola Prve HNL u subotu na Maksimiru sa 4-0 (2-0) pobijedio Varaždin i tako jesenski dio prvenstva završio na prvom mjestu na ljestvici.
-
Na Županijskom sudu danas je počeo proces protiv Milana Bandića za aferu Štandovi. Tužiteljstvo tvrdi da je Zagreb oštećen za 300 tisuća kuna jer su udruzi U ime obitelji ustupili bez naknade štandove na kojima su prikupljali potpise za referendum.
Izdvojeno
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
-
Sve u svoje vrijeme pa tako i ovaj koncert na Dan zaljubljenih u dvoranu Krešimira Ćosića napokon nam dolazi Dalmatino.
-
U srijedu, 8. siječnja, NSRH je objavio početak bijelog štrajka, kojim će usporavati rad u Ini, te poslati jasan signal poslodavcu i javnosti o ozbiljnosti situacije.
Reci što misliš!