#geopolitika
SAD i Njemačka odlučnije će se angažirati u BiH, o tome ovisi sigurnost Europe
Stanje u Bosni i Hercegovini ostaje jedno od ključnih pitanja za međunarodnu zajednicu unatoč brojnim krizama u drugim dijelovima svijeta pa treba očekivati da će se zbog toga odlučnije angažirati i SAD i zapadnoeuropske zemlje poput Njemačke, izjavio je visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko.
"Na svijetu ima 200 problema ali ipak je Bosna u prvih 5 ili 6 prioriteta. Novi (američki) državni tajnik Anthony Blinken je tijekom rata pisao govore o BiH s (predsjednikom) Bidenom, njegov očuh je Židov koji je preživo holokaust. Blinken zna što je genocid", kazao je Inzko u intervjuu za sarajevsku komercijalnu televiziju Face.
Uvjeren je kako sada slijedi usuglašanje pristupa SAD i njemačkog političara Christiana Schmidta koji bi trebao postati novim visokim predstavnikom za BiH. Inzko je kazao kako bi Schmidt s novim mandatom morao dobiti i priliku za provedbu nove politike jer jedino tada ima smisla smjena na čelu OHR-a.
Poručio je kako Schmidt upravo sada i radi na tome a jasno je kako i Nijemci žele da se BiH vrati na dnevni red međunarodne zajednice.
"Uzalud sam 10 godina baš to tražio", kazao je Inzko dodajući kako je bila loša situacija u kojoj je ruski predsjednik Vladimir Putin uvijek imao vemena za Milorada Dodika dok zapadni državnici nisu obraćali posebnu pozornost na probleme u BiH.
"Europska sigurnost počinje na Balkanu", upozorio je Inzko najavivši istodobno kako neće tako brzo otići iz BiH te da prije toga kani poduzeti još neke korake a prije svega potaknuti na usvajanje zakona kojim bi se zabranilo nijekanje genocida u Srebrenici što redovito čine vlasti u Republici Srpskoj.
"Sve europske zemlje imaju zakone o zabrani nijekanja holokausta a u BiH gdje se dogodio genocid, takav zakon ne postoji", podsjetio je Inzko pojašnjavajući kako je njegov ured već pripremio prijedlog zakona koji će biti poslan na usvajanje parlamentu BiH.
Kazao je i kako će inzistirati da parlament RS do kraja travnja oduzme priznanja koja je 2016. godine dodijelo osuđenima za ratne zločine poput Radovana Karadžića te je upozorio kako će "biti posljedica" ukoliko se to ne dogodi.
Vezane vijesti
-
Reforma izbornog zakona nužna je za napredak Bosne i Hercegovine na putu prema Europskoj uniji, rekli su u četvrtak predsjednica Europske komisije (EK) Ursula von der Leyen i premijer Andrej Plenković na ceremoniji otvaranja mosta kod Svilaja.
-
Zastava Europske unije postavljena na pročelju zgrade hrvatskog veleposlanstva u Sarajevu skinuta je i odbačena na ulicu u noći na nedjelju, njezin držač oštećen je i djelomično istrgnut, a policija traga za vandalima koji su to počinili, potvrdio je Hini hrvatski veleposlanik u BiH Ivan Sabolić.
-
-
SAD i Europska unija u nedjelju su objavile kraj spora oko carina uvedenih 2018. na čelik i aluminij, kazavši kako će u iduće dvije godine pokušati postići svjetski dogovor o održivoj proizvodnji ta dva metala.
Izdvojeno
-
Sa srijede na četvrtak 30./31. listopada u Zadru na području Višnjika nepoznati počinitelj je otuđio električni romobil 73-godišnjeg vlasnika. Materijalna šteta je više stotina eura.
-
U petak, 1. studenog u 01.15 sati u Zadru u Ulici Put Bokanjca policijski službenici Postaje prometne policije Zadar zaustavili su automobil zadarskih registarskih oznaka s kojim je upravljao 37-godišnji hrvatski državljanin.
-
Vozačica je smještena u posebne prostorije policije do prestanka djelovanja opojnog sredstva
-
Nedavna istraživanja potvrdila su da čaj od maslinova lista sadrži više antioksidansa čak i od zelenog čaja, što ga čini jednim od najzdravijih čajeva na svijetu.
Reci što misliš!