Događaji

pilot projekt zadarske županije

Umjetni riblji greben spušten kraj Ošljaka

Umjetni riblji greben spušten kraj Ošljaka

Osam tona težak umjetni riblji greben, prvi takav u Hrvatskoj, jutros je spušten u more ispred zadarske Gaženice.

Nalazi se pokraj otočića Ošljaka na dubini od oko 35 metara. Prvi hrvatski umjetni riblji brak poslužit će kao pilot projekt, te pomoći očuvanju morskog života.

Dr. Lav Bavčević s Odjela za akvakulturu zadarskoga Sveučilišta ističe kako se greben postavlja na pješčano dno, a trebao bi postati stanište nekih ribljih vrsta. 

Riblji umjetni greben iz projekta „Adri.SmArtFish" otegljen na lokaciju kod Ošljaka Riblji umjetni greben iz projekta „Adri.SmArtFish" otegljen na lokaciju kod Ošljaka

- Zasigurno hoće, no ne zna se ni kako, ni koliko, ni koje vrste. Ne znači da ako u jednom dijelu Mediterana je određeni tip grebena dao jedan rezultat, daće biti isti rezultat i ovdje. Ako bi se pokazalo da nakon nekoliko godina monitoringa daje rezultate koji su ohrabrujući onda se može krenuti u daljnja planiranja i razmatranja, postavljati ovakve grebene ili ne. Jer, dosad smo bili u teoretskim raspravama, jedni su bili protiv, drugi za, a nije postojao ni jedan pilot projekt na temelju kojeg bi se mogle davati objektivne prosudbe, rekao je dr. Bavčević. 

Umjetni greben sastavljen je od 60 betonskih elemenata, koji su dopremljeni iz Italije od tamošnjih partnera u projektu.

Sastavljen je na kopnu, a u more je spušten zahvaljujući velikoj dizalici, da bi nakon spuštanja počelo tegljenje spomoću uzgonskih balona. Najkritičnija faza će biti samo spuštanje na muljevito tlo, jer ima dosta elemenata o kojima treba voditi računa. Dolje je muljevito tlo, tako da pretpostavljamo da će zbog svoje težine od osam tona donji dio grebena "utonuti" u samo dno, te tako sam sebe osigurati, odnosno usidriti. Na ovom našem dijelu nema takvog nevremena da može pomaknuti s mjesta ovaj greben, rekao je Saša Stipanić, suradnik na projektu:  

- Svaka betonska ploča teška je 130 kilograma, a međusobno su povezane vijčanim spojevima, te je trebalo četiri dana za sastavljanje grebena. Konstrukcija je čvrsta pa se ne očekuju odvajanja samih elemenata. 

Kako je riječ o prvom ovakvom projektu u Hrvatskoj, ni institucije nisu imale iskustva u izdavanju dozvola, pa je unatoč koordinaciji svih sudionika, trebalo dosta vremena kako bi se ovakav umjetni greben propisno spustio na morsko dno. Prethodila je maritimna studija, zatim lokacijska dozvola i upute lučkih vlasti na koji način to postaviti, a na kraju nam je Plovput dao naputak o obliku i veličini plutače, kojom moramo obilježiti ovaj greben da ne bi došlo do nesreća na moru, rekao je Daniel Segarić, županijski pročelnik za poljoprivredu. 

Projekt umjetnog grebena, dio je to većega projekta Adri.SmArtFish, u čijoj provedbi sudjeluje deset partnera iz Hrvatske i Italije. 


Reci što misliš!