#potres
Slovenija u srpnju zakazala veliku vježbu za slučaj potresa
Poučena iskustvima petrinjskog potresa u Hrvatskoj Slovenija će u srpnju održati praktičnu vježbu djelovanja za slučaj eventualnog potresa slične jakosti, najavila je u ponedjeljak tamošnja uprava za zaštitu i spašavanje koja djeluje u okviru ministarstva obrane.
Vježba će se održati u srpnju, nakon što Slovenija preuzima
6-mjesečno predsjedavanje Vijećem EU-a i imat će međunarodni
karakter.
Svrha je te vježbe da se provjere koncept reagiranja na potres i
pripremljenost državnih tijela za djelovanje, posebno u uvjetima
pandemije, kazali su na telekonferenciji za novinare zapovjednik
uprave za zaštitu i spašavanje Srečko Šestan i njen direktor
Darko But.
Tijekom vježbe će se koristiti iskustva hrvatskih službi nakon
potresa s epicentrom kod Petrinje i iskustva iz prijašnjih vježbi
u Sloveniji, utvrdit će se odstupanja od planova, te testirati
sustav upravljanja zaštitom i spašavanjem, naglasili su.
Slovenija je zemlja sa srednjom seizmičkom opasnošću, a
posljednja slovenska karta seizmičke opasnosti datira iz 2011.
godine i još se koristi.
Područja velike seizmičke opasnosti su Brežice, Ljubljana s okolicom i područje zapadne Slovenije. Prevencija, praćenje i promatranje seizmičkih aktivnosti ključni su u provođenju aktivnosti za djelovanje nakon potresa, naglasio je But.
Na konferenciji za novinare istaknuto je da na posebnoj aplikaciji POTROG svaki pojedinac, vlasnik zgrade ili stana, može provjeriti protupotresnu sigurnost svog objekta i eventualnu štetu od mogućeg potresa. Aplikacija je namijenjena općoj javnosti za grubu procjenu štete kao i civilnoj zaštiti za prvu procjenu stanja i pomoć za izradu scenarija ugroženosti.
Odgovarajući na pitanja novinara u vezi protupotresne sigurnosti objekata u starim jezgrama gradova poput Ljubljane, te mogućnostima povećanja te sigurnosti, čelnici slovenske uprave za zaštitu i spašavanje kazali su da bi preporučili saniranje, odnosno obnovu svih zgrada sagrađenih prije 1964., kad su protupotresni standardi u građevinarstvu znatno podignuti. Posebno bi trebalo procijeniti sigurnost zgrada namijenjenih javnoj upotrebi, poput škola, vrtića i bolnica.
Vezane vijesti
-
Zastupnici Europskog parlamenta glasat će sljedeći tjedan o obnovi potresima pogođene Hrvatske i pozvati Komisiju da u suradnji s europskim i hrvatskim institucijama osmisle način za brzu raspodjelu potrebne financijske i druge pomoći za brzi oporavak pogođenih područja.
-
Više zemalja ponudilo je Hrvatskoj hitnu pomoć u kontejnerima za stanovanje, zimskim šatorima, vrećama za spavanje, grijalicama, priopćila je u srijedu Europska komisija.
-
Planove Italije i Hrvatske o proglašenju isključivih gospodarskih pojasa u Jadranu prate u Ljubljani i ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u utorak da će to biti tema razgovora slovenskog ministra Anžeta Logara s talijanskim kolegom Luigijem di Maiom 10. prosinca u Rimu.
-
U vrijeme slovenskog predsjedanja Hrvatska je otvorila samo četiri pregovaračka poglavlja, a blokirano je poglavlje o ribarstvu, no i dva su poglavlja deblokirana
Izdvojeno
-
Puhat će slaba do umjerena bura, od sredine dana jugozapadni i sjeverozapadni vjetar, uz malo, mjestimice umjereno valovito more.
-
Krumpir je jedna od najbitnijih namirnica u mnogim kućanstvima, ali može brzo proklijati ako se ne čuva u pravim uvjetima.
-
Katamaran "Princ Zadra" koji se sinoć nasukao na hridi ispred otoka Premude poslijepodne je potonuo, priopćilo je Ministarstvo mora. Kako neslužbeno doznajemo, još mu je samo vrh iznad površine.
-
To je razočaravajuće, rekla je izvršna direktorica UNEP-a Inger Andersen na klimatskom samitu COP29 u Bakuu.
Reci što misliš!