#digitalizacija
U e-Komunikaciju sa sudovima uključeno 75 tisuća korisnika
U sustavu e-Komunikacije, koji je nakon duže probne primjene od travnja prošle godine obvezan na svim sudovima, upisano je 75 tisuća korisnika, a njegove prednosti, unatoč prvotnoj sumnjičavosti, prihvaća sve više sudionika sudskih postupaka.
Elektronička komunikacija konkretno na Općinskom sudu u Splitu primjenjuje se od početka prošle godine i to s odvjetnicima koji su se dobrovoljno uključili, dok se nakon odluke ministra pravosuđa od 20. travnja 2020. godine e-Komunikacija primjenjuje kao obavezna.
Kako se doznaje od upraviteljice sudskih pisarnica Općinskog suda u Splitu Sanje Tokić Ministarstvo pravosuđa je na tom sudu još krajem 2019. provelo edukaciju službenika i sudaca gdje se demonstriralo provođenje e-Komunikacije u informacijskom sustavu e-Spisa i izdao priručnik za korištenje u sudovima.
Objašnjava kako građani za razliku od pravnih osoba nisu obveznici e-Komunikacije već svoja pismena predaju neposredno ili putem pošte, kao što je to bilo i do sada, a sud im pismena šalje putem pošte. Na sudu smatraju kako bi građanima bilo u interesu komuniciranje sa sudom putem e-Komunikacija jer je takav način brži i jeftiniji, građani ne moraju dolaziti na sud niti odlaziti u poštanske urede kako bi predali sudsko pismeno.
"Ukoliko građani žele sa sudom komunicirati preko e-Komunikacija mogu u postupku pred sudom podnijeti podnesak u elektroničkom obliku i to putem informacijskog sustava, odnosno dati vlastitu izjavu pred sudom kako su suglasni da im se dostava pismena obavlja elektroničkim putem u siguran elektronički poštanski pretinac", kaže Sanja Tokić.
Dodaje i da pravo korištenja e-Komunikacije građanima koji nisu obveznici prestaje kad u postupku pred sudom povuku izjavu ili podnesu zahtjev da im se dostava pismena ne obavlja elektroničkim putem ili kad putem informacijskog sustava odaberu opciju da ne žele više sudjelovati u elektroničkoj komunikaciji.
Ako sustav ne funkcionira, što zna biti slučaj, korisnici moraju bez odgode prijaviti nedostupnost administratoru sustava, a rok za predaju podneska produžuje se za jedan dan od trenutka dostupnosti sustava. Tokić tvrdi kako su na tom sudu suci i službenici prihvatili novi način rada i u cijelosti primjenjuju e-Komunikaciju.
Vezane vijesti
-
-
Županijski sudac na tekući račun dobije oko 12.000 kuna. U istom rangu su i suci Visokog trgovačkog i Upravnog suda
-
Do pravomoćne odluke suda Rukavina ostaje suspendiran
-
Bivši čelnik "Dinama" Zdravko Mamić odrekao su u četvrtak na Sudu BiH svake veze s Hrvatskom uz konstataciju kako mu je ona "uzela dušu", a njegovi odvjetnici i Tužiteljstvo BiH su se s gotovo identičnim argumentima usprotivili novom zahtjevu hrvatskog pravosuđa za njegovo izručenje.
Izdvojeno
-
U povodu obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti Grad Zadar u suradnji s voditeljicom Odjela za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Klinike za internu medicinu OB Zadar, Zavodom za Javno Zdravstvo – Zadar, Ambulantom obiteljske medicine – Murvica te ambulantama na udaljenim zadarskim otocima Molata, Ista, Silbe, Oliba i Premude organizira preventivne zdravstvene preglede.
-
Lions klub Zadar zajedno sa hotelom A’Mare odlučili su spojiti umjetnost sa humanitarnim djelom i organizirati izložbu poznate zadarske umjetnice Ane Kolege koja će se održati u petak 8. studenog s početkom u 18 sati u restoranu hotela A’Mare.
-
Turistička zajednica Grada Paga u suradnji s Turističkom zajednicom Općine Povljana organizira u petak, 15. studenog 2024. godine besplatnu edukaciju za iznajmljivače u domaćinstvu s početkom u 17.00h u Kneževom dvoru u Pagu.
-
Suhoća i pucanje kože na rukama može biti posljedica različitih čimbenika, poput hladnog vremena, pretjeranog pranja ruku, ali i određenih stanja kože.
Reci što misliš!