#koronavirus
Stopa smrtnosti od koronavirusa u Africi premašuje globalni prosjek
Stopa smrtnosti afričkih slučajeva koronavirusa alarmantno je porasla na 2,5 posto s globalne razine od 2,2 posto, navelo je u četvrtak čelno tijelo za kontrolu bolesti u Africi.
Ranije tijekom pandemije, afrička je stopa bila niža od svjetskog prosjeka, rekao je novinarima čelnik Afričkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), John Nkengasong.
"Stopa smrtnosti postaje zabrinjavajuća za sve nas", rekao je, ne objašnjavajući razlog porasta.
"Raste broj afričkih država s višom stopom smrtnosti od globalnog prosjeka", dodao je. Dvadeset i jedna država kontinenta ima stopu višu od 3 posto, uključujući Egipat, Demokratsku Republiku Kongo i Sudan.
Stručnjaci su prošle godine rekli da je početna niža stopa smrtnosti u Africi možda bila posljedica manje testiranja i činjenice da Afrika ima mlađu populaciju.
Iako je Nkengasong zabrinut, čelnica Svjetske zdravstvene organizacije za Afriku Matshidiso Moeti je rekla na online konferenciji za novinare da afrička stopa smrtnosti nije dramatično lošija od one u drugim regijama.
Rekla je da su više stope vjerojatno povezane sa zaraznijom varijantom otkrivenom u Južnoafričkoj Republici.
S više od 1,3 milijarde stanovnika, u Africi je od covida-19 umrlo 81.000 ljudi, ili 4 posto umrlih od te bolesti u svijetu, rekao je Nkengasong.
U Africi je ukupno 3,3 milijuna zaraženih od početka pandemije.
Prošlog tjedna je taj kontinent izvijestio o 207.000 novozaraženih, od kojih samo u Južnoafričkoj Republici 100.000 slučajeva, rekao je Nkengasong.
Naglasio da Africi nedostaje odgovarajuća medicinska oprema, prije svega kisik.
"Pristup kisiku od ključne važnosti na cijelom kontinentu", istaknuo je.
Afričke zemlje trebale bi uspostaviti međunarodna partnerstva kako bi poboljšale opskrbu kisikom, slično kao i za drugu medicinsku opremu i lijekove za covid pacijente, zaključio je Nkengasong.
Izdvojeno
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
-
Humanitarna akcija prikupljanja pomoći za korisnike Pučke kuhinje sv. Vinko Paulski u Zadru te za obitelji u Otočcu.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana, 13.12. u vremenu od 08 h pa do 17 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru, predio Diklo u slijedećim ulicama :
Reci što misliš!