Potres u Petrinji
Potres će ostaviti i psihološku štetu, potrebna je dugotrajna pomoć
Osim materijalne, razoran potres donijet će psihološku štetu stanovništvu. Očekuje se razvoj PTSP-a, anksioznih i depresivih poremećaja, ističe psihologinja Anita Lauri Korajlija koja drži da Vlada mora organizirati dodatnu, dugotrajnu psihološku pomoć unutar zajednice.
Razoran potres od prije dva tjedna pogodio je stanovništvo Sisačko-moslavačke županije, ali i drugi put u kratko vrijeme stanovnike Zagreba i okolice.
Lauri Korajlija, izvanredna profesorica Odsjeka za psihologiju na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, u razgovoru za Hinu ističe da strah od potresa nije nužno proporcionalan nastaloj materijalnoj šteti - psihičke posljedice trpe i oni u epidentralnom području, kao i u Zagrebu.
PTSP ponekad razvije i preko 80 posto stanovništva
Dosadašnja psihološka istraživanja utjecaja prirodnih katastrofa na mentalno zdravlje pokazala da takvi događaji ostavljaju brojne psihičke posljedice.
Zabilježeno je da se u nekim zajednicama 15 pa čak do preko 80 posto stanovništva razvije posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), ovisno o tome koliko je potres bio razoran, materijalnim štetama, ljudskim žrtvama, ali i individualnim karakteristikama.
Kaže da na potresom pogođenom području psiholozi u prvom redu očekuju pojavu PTSP-a, anksioznih poremećaja, depresivnosti te porast korištenja psihoaktivnih sredstava i alkohola.
Uz to, simptomi akutnog stresa nakon preživljene traume javit će se naročito kada trenutni val solidarnosti utihne, jer prirodne katastrofe, navodi, vrlo su slične slučajevima smrti u obitelji.
“U prvih nekoliko dana, ožalošćenima svi pomažu, svi su tu, ali oni na kraju ipak ostanu sami”, uspoređuje.
Dodaje da bi Vlada već sada trebala strateški planirati, te zaposliti i osigurati dodatnu psihološku podršku, a kada se jednom kuće i škole obnove, da je psihološka pomoć dostupna unutar zajednice, u svakoj školi, domu zdravlja i bolnici.
“Sasvim sigurno znamo da će ta zajednica trebati veću psihološku brigu nakon ovih događaja, i to ne samo nekoliko tjedana nego dulje”, ustvrdila je.
Život nakon potresa bit će trajno promijenjen
Upitana hoće li se tim stanovnicima, koji trenutno brinu gdje će spavati i jesti, život ikad vratiti u normalu, istaknula je da je potresom pogođeno područje jedna vrlo ranjena zajednica, kojoj će život nakon potresa biti trajno promijenjen.
“Koliko god i kada god se grad i domovi obnove, to će biti drugačije okruženje i drugačija zajednica” poručuje, dodajući da je trenutno vidljiva velika solidarnost s ljudima u Sisačko-moslovačkoj županiji, ali da će se u jednom trenutku, ta solidarnost iscrpiti.
Za povratak u život potresom pogođenih stanovnika, od iznimne je važnosti da se kuće zaista obnove i da to budu pravedni sistemi, “da nešto naučimo iz ranijih pogrešaka”, govori.
“Vrlo je važno da Vlada preuzme taj dio. Ukoliko se to ne dogodi, stanovnicima će se javiti osjećaj nepravde, da su zaboravljeni, da im se puno obećava, što može izazvati cijeli niz dodatnih psiholoških problema”, kaže psihologinja.
Vezane vijesti
-
Objavljen je novi natječaj za financiranje obnove poljoprivrednog zemljišta i proizvodnog potencijala na područjima pogođenim potresima, vrijedan 100 milijuna kuna, izvijestilo je u utorak Ministarstvo poljoprivrede.
-
Beogradska udruga građana Društvo za održivu budućnost Koraci organizira u nedjelju humanitarni koncert za pomoć postradalima na području Banije pogođene potresom u prosncu 2020., a najavljen je nastup glazbenika s prostora bivše Jugoslavije koji su podržali regionalnu inicijativu te udruge.
-
Seizmološka služba RH izvijestila je o dva umjerena potresa magnituda 3.2 i 3.5 prema Richteru koji su pogodili okolicu Gline nešto poslije 23 sata u petak.
-
Umjeren potres od 3.3 prema Richteru zabilježen je noćas kod Makarske, dok je slab potres od 3.0 prema Richteru zatresao petrinjsko područje, objavila je u subotu Seizmološka služba Republike Hrvatske.
Izdvojeno
-
Uoči obljetnice teškog ratnog razaranja Vukovara aktualizira se i tema transgeneracijske traume, procesa u kojem se vlastita nerazriješena, ratna trauma direktno ili indirektno prenosi na potomke izazivajući im anksioznost, depresiju i noćne more, iako je nisu izvorno doživjeli.
-
Sinoć je Polivalentna dvorana Providurove palače u Zadru ugostila dva iznimna benda domaće nezavisne glazbene scene - zagrebački Terminator i zadarski Nikola's Cage, u okviru posljednjeg ovogodišnjeg koncerta Urbofon Live programa.
-
Policijski službenici su vozače isključili iz prometa te su sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, prekršajno sankcionirani uz novčanu kaznu od 260 eura.
-
Zadarski bend Cyber Hate postoji od ljeta 2012. godine. Čine ga Marko Lovrić na vokalu, Kristijan Bajlo na gitari i vokalu, Josip Medić na gitari, Kristijan Šarić na bassu i Dean Cvjetanović na bubnjevima.
Reci što misliš!