Tik-tak, tik-tak
Istječe vrijeme za dogovor o Brexitu
Diplomati EU-a upozorili su u ponedjeljak da vrijeme za sporazum o brexitu istječe i da je već možda prekasno za njegovu ratifikaciju, prenosi Reuters i dodaje da pregovarači očajnički pokušaju izbjeći neuredan izlazak krajem prosinca.
Gotovo pet godina od početka kampanje za brexit, Britanija i EU još uvijek se nisu dogovorili kako će funkcionirati skoro milijardu dolara vrijedna trgovina između dviju strana nakon što Britanija napusti 'status quo' prijelaznog razdoblja koje ističe 31. prosinca.
Prijelazno razdoblje započelo je 1. veljače, u skladu sa Sporazumom o izlasku koji je postignut nakon dugogodišnjih pregovora, i to 'status quo' razdoblje istječe krajem godine. No, pregovori o trgovinskim pravilima od početka 2021. nikako da urode značajnijim napretkom.
Irska, europska članica koja je najizloženija posljedicama brexita, vjeruje da je ostalo još sedam do 10 dana da se pronađe način za postizanje trgovinskog sporazuma, no jedan visoki europski dužnosnik smatra da je "već možda prekasno" da bilo kakav trgovinski sporazum na vrijeme stupi na snagu.
"Vrlo, vrlo smo kratki s vremenom i možda je već prekasno", kazao je diplomat u trenutku kada su pregovarači dviju strana, europski Michel Barnier i britanski David Frost, danas ponovo nastavili pregovarati.
Raspodjela ribljih kvota, poštena konkurencija između tvrtki, uključujući i pravila o državnim subvencijama i dogovor o načinima rješavanja mogućih trgovinskih sporova u budućnosti su glavni kamen spoticanja u pregovorima dviju strana.
Nepostizanje sporazuma bi uzdrmalo financijska tržišta i poremetilo krhki lanac opskrbe koji se proteže dalje od Europe i to u trenutku kada se gospodarske posljedice koronakrize sve više pogoršavaju.
Irski ministar vanjskih poslova Simon Coveney je kazao da će za postizanje sporazuma možda trebati još dva tjedna.
"Prije je da ćemo postići sporazum, jednostavno zato jer će posljedice njegovog izostanka biti značajne i skupo će koštati Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku i neke europske zemlje", rekao je Coveney.
Britanski pregovarač Frost je rekao da postoji bojazan da dvije strane neće uspjeti postići sporazum o trgovini.
"Radimo na njemu, ali jedini mogući sporazum je onaj koji je kompatibilan s našom suverenošću i omogućuje nam da ponovo kontroliramo naše zakone, našu trgovinu, naše teritorijalne vode", rekao je Frost.
Vezane vijesti
-
Škotska nacionalna stranka (SNP), koja se zalaže za neovisnost od Velike Britanije, zatražila je od premijera Borisa Johnsona da škotskom gospodarstvu isplati milijarde funti kao kompenzaciju zbog nagomilanih troškova uzrokovanih Brexitom.
-
Znatne razlike još postoje u pregovorima o trgovinskom sporazumu između Velike Britanije i Europske unije, rekle su u subotu dvije strane i obećale pojačati napore da postignu sporazum.
-
Škotska premijerka Nicola Sturgeon izrazila je u subotu nadu da će Škotska postati neovisna i ponovno se pridružiti Europskoj uniji, podsjetivši da Škoti nisu željeli brexit protiv kojeg su većinski glasali na referendumu 2016.
-
Europska agencija za lijekove u ponedeljak daje konačnu riječ o Biontechovoj vakcini. U nekim zemljama je cijepljenje već započelo. No prebrzo odobrenje za novo cjepivo nosi rizike – za zdravlje i za državne budžete.
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!