apel nadležnima
Stručnjaci upozoravaju: Spas periski je gotovo nemoguć
Pomor periski proteklih mjeseci je radikalno ubrzan, za njihov spas vrijeme se broji u danima, kažu stručnjaci. Znanstvenici će uputiti apel predsjedniku Republike, premijeru i predsjedniku Sabora s ciljem da se angažira sve državne resurse i preostale žive primjerke periski odmah stavi u karantenu te da se iz njih nastoji ostvariti intenzivan uzgoj mlađi.
''Pregled je, nažalost, jasno pokazao da je sasvim izvjesno da ako se odmah ne osmisli i realizira mjere spašavanja preostalih još uvijek živih primjeraka već do kraja godine možemo zauvijek izgubiti ovu vrstu jer s obzirom na to da je pomor proteklih mjeseci radikalno ubrzan, za spas periski preostali su ne mjeseci, već tjedni, ako ne i dani. Ako svi nadležni državni organi kao dosad ipak ne posvete dovoljno pažnje tom problemu i ne angažiraju dovoljno već sada raspoloživih resursa, vjerojatno ćemo moći već sljedeće godine postaviti prvi spomenik još jednoj zauvijek izgubljenoj vrsti.
Nažalost, nismo optimisti, jer u Republici Hrvatskoj teme zaštite
prirode i okoliša i dalje zauzimaju sasvim sporedno mjesto" -
upozorio je Vjeran Piršić iz udruge Eko Kvarner.
Stručnjaci strahuju da oporavak periski možda više uopće nije
moguć jer, čak ako negdje još uvijek i postoji određeni broj
živućih plemenitih periski, najvjerojatnije ih više nema u
koncentraciji koja bi omogućila njihovo razmnožavanje, a koje se
odvija izbacivanjem spolnih produkata u okolno more.
Iz Zavoda za zaštitu okoliša i prirode i resornog Ministarstva poručuju da rade na utvrđivanju stanja i progresije zaraze populacija periski u hrvatskom dijelu Jadrana te na pripremi i provedbi mjera očuvanja. Važan element u cijeloj priči je suradnja s relevantnim znanstvenim i stručnim institucijama, javnim ustanovama za upravljanje nacionalnim parkovima i parkovima prirode te pojedinim županijskim javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima.
U aktualnoj situaciji nužno je identificirati lokacije s periskama koje zaraza još nije zahvatila, kao i one u kojima su još uvijek prisutne žive jedinke. Žive jedinke u zoni zaraze predstavljaju potencijalno otporne jedinke, koje bi mogle biti osnova za prirodnu obnovu populacije periski u Jadranskom moru. Plemenita periska (Pinna nobilis), podsjetimo, zaštićena je Zakonom o zaštiti prirode i podliježe strogoj zaštiti prema Direktivi o staništima EU te se smatra ugroženom vrstom prema protokolima Barcelonske konvencije.
U Pagu ima i uginulih i živih primjeraka
Radio Pag je razgovarao roniocem koji nam je rekao kako vidi situaciju sa pomorom periski u Paškoj uvali.
"Postoje uginuli, ali i živi primjerci periski. Malo dalje od obale su uistinu veliki primjerci koji su živi, ali ima ih i dosta uginulih. Postoji i cijela kilometrima dugačka linija uginulih konjina koje su potpuno izbačene iz pijeska i leže na dnu. Razgovarao sam s nekim kolegama i čini nam se kao da se od prošle godine struktura dna mora u uvali znatno izmijenila. Kada se malo udaljite od obale gotovo svu travu i dno prekrio je neki sivi pijesak, nema trave koje je bilo, a puno manje je i riba." - kaže iskusni ronioc.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Reci što misliš!