Događaji

poslovanje će biti neisplativo?

I zadarski ugostitelji u strahu od rada pod posebnim mjerama u doba koronavirusa

I zadarski ugostitelji u strahu od rada pod posebnim mjerama u doba koronavirusa
Bojan Bogdanić

Opasnost otvaranja ugostiteljstva: "Pokreneš sustav, počneš plaćati javnu površinu, porez, prijaviš ljude, doprinosi itd. I dogodi ti se da moraš zatvoriti objekt jer je netko zaražen ili se sumnja na zarazu, a u tom trenutku ti svi ti troškovi kreću. Prihod ti je nula, a troškovi se nastavljaju."

Ravnatelj HZJZ Krunoslav Capak najavio je mogućnost skorog otvaranja ugostiteljskih obrta, ali pod posebnim uvjetima. Podrazumijevalo bi to manje gostiju odjednom, a strože mjere za radnike. Zadarski ugostitelji nisu oduševljeni najavljenim mjerama. 

Kada se ugostiteljski obrti otvore, gužve na njihovim terasama neće biti:

"Primjerice, ako je dosad bio stol za četiri osobe, za njime će sada moći sjediti jedna do dvije osobe. Uz pojačane mjere higijene, morat će se svakodnevno dezinficirati i nakon odlaska svakog gosta", kazao je Capak u jučerašnjoj emisiji U mreži Prvog. 

Manje prostora za goste, poštivanje fizičke udaljenosti između zaposlenika i ostale mjere koje docent Capak navodi, nam neće donijeti korist, mišljenja je zadarski ugostitelj Stipe Knežević. Mogli bi raditi možda jedino obiteljski obrti:

"Restorani gdje ima više zaposlenika, koliko bi moralo biti ljudi za malo gostiju, to je maksimalno neisplativo."

Vrlo brzo bi takvi objekti počeli poslovati u minusu, a tek tada bi nastali problemi. Zato Knežević, nakon analize s kolegama ugostiteljima, smatra da ne treba žuriti:

"Ja se nadam da ćemo tijekom šestog mjeseca moći normalno otvoriti. Još uvijek sam optimist, ali bez ovih uvjeta koji se sada postavljaju tako da od sedmog do desetog mjeseca možemo odraditi i rekuperati se do sljedećega ljeta", zaključuje Knežević.

Istog stava je i predsjednik Ceha ugostiteljstva i turizma Obrtničke komore Zadarske županije, Robert Kovačević.

"Pokreneš sustav, počneš plaćati javnu površinu, porez, prijaviš ljude, doprinosi itd. I dogodi ti se da moraš zatvoriti objekt jer je netko zaražen ili se sumnja na zarazu, a u tom trenutku ti svi ti troškovi kreću. Prihod ti je nula, a troškovi se nastavljaju."

U pitanje se dovodi i opstanak velikog broja ugostitelja, nastavlja:

"Većina nas će se resetirati, doći će na nulu. Znači, mi se vraćamo na neku 2000. godinu kad smo pokretali sve ovo; i turizam i ugostiteljstvo..."

Ipak, nije sve tako crno. Kovačević zaključuje da je ovo prilika da se stvari u ugostiteljstvu i turizmu resetiraju i da se krene ispočetka.


Reci što misliš!