Događaji

izložba

Povijest kompjutera kroz zadarsko gospodarstvo u biogradskom muzeju

Povijest kompjutera kroz zadarsko gospodarstvo u biogradskom muzeju

Jedna rijetka ali posebno zanimljiva izložba postavljena je u prostorijama Zavičajnog muzeja grada Biograda pod nazivom „Povijest kompjutera kroz zadarsko gospodarstvo“ autora Željka Škare.

Drago nam je što smo imali priliku postaviti ovu izložbu u našem muzeju, jer ona obuhvaća pola stoljeća primjene elektroničkih računala u Zadru i zadarskom okruženju, te je njezina vrijednost utoliko veća i značajnija, kazao je prigodom otvorenja ove izložbe ravnatelj muzeja Draženko Samardžić. Sam autor kazao je u svom obraćanju nazočnim posjetiteljima, da uređaji koji su se koristili u zadarskom gospodarstvu prije pola stoljeća ponajbolje oslikavaju nivo gospodarstva, koje je pratilo najnovije svjetske tehnologije od prvih koraka tehnološke revolucije.

Prvi kompjuteri iz sedamdesetih, koje izlažemo, na kojima su radili naši sugrađani, najbolji su pokazatelj da su neke od naših ponajboljih tvrtki koje su poslovale sa zapadom na realnim osnovama, te ulagale u tehnološki razvoj, opstale i do danas. Ponajprije što su one opstale i nakon ratnih razaranja, gubitka jugo i istočnog tržišta, te pored sinergije niza negativnih faktora. Pola stoljeća kompjuterizacije u našem gradu, poruka je i novim investitorima koji su kupili neke od tih naših vodećih tvrtki da nisu došli gdje se samo ugodno ljetuje, peku čevapi i pizze, već da tu postoji tradicija i akomulirana znanja za nove svjetske tehnološke utakmice.

Gledajući u povijest, prvi najznačajniji tehnološki iskorak u ovom kraju dogodio se proizvodnjom električne energije. Zadar je dobio struju i električno svijetlo 1894. godine, dvanaest godina nakon New Yorka. Drugi tehnološki iskorak dogodio se sedamdesetih, kada je instaliran u Zadru IBM Sistem3, to jest tri godine nakon prve komercijalne instalacije u Americi. Ovom izložbom obuhvaćeni su originalni eksponati i to: Mehanički i elektro kalkulatori iz 50-ih, 60-ih i 70-ih godina. Zatim mini kompjuter generacije iz 1970-tih IBM System 3. Bankarski kompjuter iz 80-ig OLIVETI. Terminali ISKRA DELTA iz 80-ih, te Modemi, memorije, diskovi, mreže, kao i PC IMB XT, PC OLIVETI također iz 80- tih godina.

Tako da ova izložba prati tehnološki razvoj kompjutera, u prvom redu kroz razvoj elektroničkih komponenti, tehničkih rješenja dijelova i kompletnih uređaja. Ona bi se dakle mogla sagledati kroz niz aspekata, jer objedinjuje društvene i tehničko tehnološke discipline, sa stajališta kulture i tehnološkog napretka čovječanstva, sa stajališta sociologije i globalizacije, rušenja cenzura i granica. Može se promatrati sa nevjerojatnog broja gledišta od jedinke do globalnog sela.

Paralelnim razvoje kompjuterskih, elektroničkih i komunikacijskih tehnologija, razvojem lokalnih mreža, te umrežavanjem milijuna lokalnih mreža u globalnu mrežu, danas imamo kompjuter i telefon u džepu. Uređaj male težine, male veličine, a ogromnih procesorsko memorijskih resursa. Svakako je dug put od prvih prapovijesnih do ovih najsuvremenijih, te ga vrijedi zabilježiti, sačuvati i sva je sreća da postoje ljudi poput prof. Škare, čiji rad i trud ali i poznavanje struke, te velika ljubav da ju približi i drugima zasigurno zaslužuje svaku pohvalu. Fotografije za ovu izložbu snimili su autor izložbe Željko Škara i Natali Čop, a izložbu u Zavičajnom muzeju grada Biograda otvorila je muzejska savjetnica Anamarija Gorenc.


Reci što misliš!