in memoriam
Sućut predsjednice Grabar-Kitarović obitelji Branka Lustiga: Svoj život posvetio misiji prenošenja istine
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović uputila je u četvrtak sućut obitelji Branka Lustiga, posebnog savjetnika za pitanja holokausta, naglasivši da je svoj život posvetio prenošenju istine o prošlosti kako bi nove generacije poučio da je poštovanje dostojanstva svakog čovjeka jedini ispravan način života.
„S dubokim žaljenjem primila sam vijest o smrti gospodina Branka Lustiga, filmskoga producenta svjetskog ugleda, ovjenčana s dva Oscara, predsjednika Festivala tolerancije, čovjeka koji je svoj život posvetio misiji prenošenja istine o prošlosti kako bi nove generacije poučio da je poštovanje dostojanstva svakog čovjeka jedini ispravan način života.
Njegova osobna sudbina svojevrsna je filmska priča o dječaku koji je prešao put od Auschwitza, gdje je spoznao užase nacističkog koncentracijskog logora i osjetio mrak bezumne mržnje utisnute u broj, da bi naposljetku došao do svjetla holivudskih reflektora. Uz ostale filmove što ih je producirao, iznimno dragocjeno je antologijsko djelo 'Schindlerova lista', kojim je predstavio sudbinu svojega židovskog naroda u bezumlju nacizma, kao i pojedince koji su imali hrabrosti suprotstaviti mu se.
Bio je to način da progovori o svima onima koji su tijekom holokausta nestajali pred njegovim očima, da ostanu zaštićeni od zaborava, kao svjedočanstvo i opomena svima kako je svaka mržnja tragedija ljudskosti", naglasila je predsjednica Republike Grabar-Kitarović.
Branko Lustig, dodala je "svoj ugled i znanje nesebično je darivao i svojoj domovini Hrvatskoj kao pokretač dijaloga, razumijevanja i tolerancije, posebno posvećen misiji da mladima pokaže kako je moguće ostati čovjek u svakom vremenu.
Bio je uvjereni humanist, što je svjedočio cijelim svojim profesionalnim i osobnim djelovanjem. Kao moj posebni savjetnik za pitanja holokausta bio je dragocjen suradnik, pogotovo u zajedničkim projektima kao što je spomenik žrtvama holokausta, koji ćemo, i njemu u spomen, ostvariti u suradnji s Gradom Zagrebom. Nedostajat će nam svima, a posebno vama, cijenjena obitelji, kojoj izražavam svoju iskrenu sućut", istaknula je u izrazima sućuti obitelji Lustig predsjednica Grabar-Kitarović.
Istaknuti filmski producent i dvostruki dobitnik Oscara Branko Lustig umro je u srijedu u Zagrebu u 87. godini.
Branko Lustig rodio se u Osijeku 1932. godine. Zbog židovskog podrijetla bio je tijekom Drugog svjetskog rata zatočenik zloglasnih koncentracijskih logora Auschwitz i BergenBelsen. Većina članova njegove obitelji su nestali u koncentracijskim logorima širom Europe. Njegovo iskustvo iz logora ugrađeno je u Schindlerovu listu, film Stevena Spielberga, kojem je pomogao uvjerljivo prikazati mučne scene iz koncentracijskih logora.
Početkom 50-tih studirao je glumu na Kazališnoj akademiji u Zagrebu, te radio na filmu, isprva kao organizator snimanja, potom kao pomoćnik redatelja, direktor filma i producent u ukupno više od 100 hrvatskih, koprodukcijskih i stranih filmova.
Među filmovima na kojima je radio ističu se "Limeni bubanj" V. Schlöndorffa iz 1979. i "Sofijin izbor" A. J. Pakule iz 1982.
Nakon rada na seriji "Vjetrovi rata" (1983.) odlazi u SAD gdje za televizijsku seriju "Ratovi za drogu: priča Camarena" (1990.) dobio nagradu Emmy.
Oscara je dobio za filmove "Schindlerova lista" Stevena Spielberga (1993.) i "Gladijator" Ridleya Scotta (2000.), za koje je nagrađen i Zlatnim globusom.
Prije deset godina Branko Lustig se odlučio vratiti u Hrvatsku gdje je bio predsjednik Festivala tolerancije – Festivala židovskog filma.
Ove je godine proglašen počasnim građaninom grada Zagreba, za izniman doprinos promicanju vrijednosti demokratskog društva, filmske umjetnosti i kulture razumijevanja među različitima, čime je trajno zadužio Hrvatsku i Grad Zagreb.
"Moj broj je A3317. Dalek je put od Auschwitza do ove pozornice. Umirući su mi ostavili u amanet da - ako preživim - pričam kako je bilo", rekao je Lustig kada je kao najbolji producent nagrađen Oscarom za Schindlerovu listu.
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Reci što misliš!