Događaji

zemlja-partner italija

Uspješno završena provedba projekta READINESS

Uspješno završena provedba projekta READINESS

Projekt READINESS – Resilience Enhancement of ADrIatic basiN from firE and SeiSmic hazards (Unaprjeđenje otpornosti Jadranskog bazena od požara i seizmičkih opasnosti), koji se financira iz Programa prekogranične suradnje INTERREG Italija-Hrvatska 2014-2020 službeno je završen 30. rujna 2019. godine.

Projekt vrijedan 1.176.000,00 EUR (cca. 8.752.732 HRK) odobren je za financiranje u sklopu INTERREG Programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska 2014.-2020. te je s provedbom počeo 1. siječnja 2018. godine. Vodeći partner projekta je talijanska Regija Molise, a u provedbi projekta iz Italije sudjeluju još i Regija Marche, Autonomna Regija Friuli-Venezia Giulia te Eurelations G.E.I.E. iz Campobassa. Iz Hrvatske, uz Zadarsku županiju, u projekt su uključene i Splitsko-dalmatinska te Dubrovačko-neretvanska županija.

Ovo su četiri najvažnija postignuća projekta

U sklopu projekta READINESS provedena su mjerenja mikroseizmičkog nemira s ciljem određivanja dinamičkih parametara zgrada od javnog interes. Odabrano je deset zgrada od iznimne važnosti (škole, bolnice, upravne zgrade). Za svaku lokaciju određena je osnovna frekvencija tla, osnovna frekvencija zgrade te faktor mirenja zgrade u dvije osi. Ovakva mjerenja ponovljena su u dvije faze u razmaku od oko šest mjeseci.

Na temelju dobivenih parametara procijenjena je opasnost od mogućih efekata koje bi potres mogao imati na zgradu. Rješavanje ovakvih problema nije nepoznato, te je u suradnji s drugim strukama moguća izmjena dinamičkih parametara zgrade te se na taj način može umanjiti opasnost. Uz ova mjerenja izrađen je i postupovnik koji uz sažet opis izvedenih mjerenja daje osnovne informacije o seizmičnosti na području promatranih zgrada, te osnovne informacije o protupotresnoj gradnji. Postupovnik služi kao smjernica za izradu budućih projekata zaštite od potresa.  Ovim mjerenjima Zadarska županija je prvi puta dobila uvid u lokacije koje su potencijalno ugrožene pojavom određenih efekata vezanih uz potrese. Također, dobiven je okvir i metodologija za proširenje takvog tipa mjerenja na veći broj zgrada i lokacija diljem županije. 

U petak, 1. ožujka 2019. godine u Zadru, u  Gradskoj Loži održana je izložba dječjih likovnih radova pod nazivom “Zaštita i spašavanje” čime je ujedno obilježen  i Međunarodni dan civilne zaštite i Dan civilne zaštite Republike Hrvatske. Izložbu je otvorio zamjenik župana, ujedno i načelnik Stožera civilne zaštite Zadarske županije, Šime Vicković.  Nazočne je pozdravio i Siniša Filipović, pročelnik Područnog ureda za civilnu zaštitu Zadar Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, koji je djeci govorio o važnosti civilne zaštite i njezinom značenju. Na otvorenju izložbe bila  su djeca osnovnoškolskog i predškolskog uzrasta iz dječjih vrtića Golubica i Radost te osnovne škole Petra Preradovića.

Da bi se na djecu prenijelo specifično znanje o ponašanju za vrijeme potresa izrađena je slikovnica „Što ako dođe do potresa?“ koja im je ovom prigodom i podijeljena. Priča o potresima je djeci ispričana od strane naratorice nakon čega su djeca pokazala veliki interes za temu potresa te potvrdila opravdanost nastojanja da se o  ponašanju u izvanrednim situacijama djeca mogu uspješno poučiti na njima prilagođen način, kroz umjetnost.

Nakon otvorenja izložbe održana je kratka video konferencija na kojoj su djeca imala priliku uživo komunicirati s djecom iz Dubrovnika, Splita i Ancone, koja su sličnim manifestacijama istovremeno obilježila Međunarodni dan civilne zaštite, također u sklopu provedbe projekta READINESS. Cjelokupni događaj održan je kao prekogranična manifestacija koja se održavala s ciljem podizanja svijesti djece o važnosti pravilnog ponašanja u slučaju potresa kao potencijalne opasnosti. 

U sklopu provedbe projekta READINESS održano je osposobljavanje pripadnika JVP Zadar po Programu osposobljavanja za spašavanje iz ruševina, u organizaciji Vatrogasne škole Zagreb. U provođenju Programa osposobljavanja sudjelovalo je  12 pripadnika Javne vatrogasne postrojbe Zadar. Što se tiče samog Programa osposobljavanja za spašavanje iz ruševina, sastojao se od teorijskog te praktičnog - terenskog dijela koji se odvijao u prostorijama JVP Zadar te na prostoru tvrtke “Kepol” - terminal skladištenje i trgovina d.o.o. 

U teorijskom dijelu polaznici Programa prošli su razne teme, od potresa, zaštite na radu kod spašavanja iz ruševina, traganje i spašavanje u ruševinama, rad s potražnim psima, oštećenje građevine - znakovi opasnosti te sigurnost spasioca, otkrivanje i određivanje položaja žrtava u ruševinama i dr. Što se pak praktičnog dijela Programa osposobljavanja tiče, on se sastojao od terenske nastave na poligonu te dnevne i noćne vježbe koja se  izvodila na prostoru tvtrke “Kepol” - terminal skladištenje i trgovina d.o.o, koja raspolaže objektima u ruševnom stanju. Osposobljavanje je bilo namijenjeno i izvođenju vježbe „Razorni potres Gaženica 2019.“, gdje se neposredno mogla i uvježbati situacija potresa.

U utorak, 16. travnja 2019. na prostoru Gaženice održana je pokazno- terenska vježba spašavanja za slučaj potresa pod  nazivom "RAZORNI POTRES GAŽENICA 2019". Vježba je organizirana povodom Županijskih dana 2019. godine, a u okviru provedbe projekta READINESS. Zadarska županija provedbom vježbe realizirala je Plan vježbi operativnih snaga sustava civilne zaštite koji je usklađen s aktivnostima projekta civilne zaštite "READINESS" iz INTERREG Programa prekogranične suradnje Italija -Hrvatska 2014-2020. Nositelj organizacije pokazno-terenske vježbe bila  je Zadarska županija, a u provedbi vježbe sudjelovali su: Operativne snage vatrogastva (JVP Zadar i DVD Sv. Filip i Jakov), operativne snage Hrvatskog crvenog križa, Stožer civilne zaštite Zadarske županije i Grada Zadra, HGSS stanica Zadar, koordinator na lokaciji, MUP PU Zadarska, MUP Ravnateljstvo civilne zaštite i Zavod za hitnu medicinu Zadarske županije.

Aktivnosti koje su se provodile u vježbi vezane su uz samu temu vježbe: evakuacija, spašavanje, gašenje požara, pronalazak unesrećenih pomoću potražnog psa, spašavanje iz ruševina, spuštanje sa visina, pružanje hitne medicinske pomoći i zbrinjavanje i psihološka pomoć unesrećenih .

Cilj ove vježbe bio  je predstaviti javnosti županijske operativne snage civilne zaštite te provjeriti njihovu osposobljenost i pripremljenost na izazove prirodnih nepogoda kao što je potres. Navedeni cilj je uspješno postignut, te se suradnja na lokalnoj razini pokazala kao izrazito pozitivna. Treba napomenuti da je u sklopu projekta za potrebe ove vježbe nabavljena oprema u vrijednosti nešto manjoj od 200.000,00 kuna a koja ostaje na raspolaganju službama uključenima u sustav zaštite i spašavanja u Zadarskoj županiji i nakon završetka projekta.

Na samo događanje vježbe pozvana je lokalna zajednica i predstavnici medija, sa željom organizatora da ovakve aktivnosti dobiju veću vidljivost te da se javnost senzibilizira za temu potresa.

 


Reci što misliš!