#školstvo
Znate li koliko se radi u hrvatskim školama i za koje plaće?
Prosvjetari su u četvrtak prosvjedovali Vladi pod prozorima. Traže veće plaće. Kako fukcionira hrvatsko školstvo - koliko učitelja ima i kolika im je plaća?
U Hrvatskoj će u školske klupe u ponedjeljak sjesti 464.864 učenika. U prosjeku to je 17 učenika po razredu. Predavat će im im oko 40.000 učitelja i nastavnika. I to u 2.078 osnovnih, i 401 srednjoj školi. Nastavu održavaju u svakakvim uvjetima - u modernim školama, onima koje se urušavaju, ali i onima koje još uvijek rade u tri smjene, piše Dnevnik.hr.
Osim uvjeta rada, prosvjetare najviše muče plaće. Prema podacima sindikata učitelj početnik u Zagrebu, koji je samac, radi za oko 5.900 kuna, bez dodataka. Učiteljica pred mirovinom u istim uvjetima radi za 7.200 kuna. To je u prosjeku 6.458 kuna za učiteljski posao, dakle visoku stručnu spremu - a to je samo 24 kune više od hrvatske prosječne plaće.
Koliko se u školama radi?
Kada se u obzir uzmu mature, dopunska nastava, popravni ispiti, podjele svjedožbi i sva papirologija - učitelji službeno u Hrvatskoj imaju između 20 i 30 dana godišnjeg odmora - ovisno o stažu. No, odluka o tome koliko će zaista boraviti u školi i kad završi nastava, ipak ovisi o ravnatelju.
Osim u školi, dok predaju, svoj posao rade i kod kuće. Naime, ako se uračuna priprema za školski sat, kao i ispravljanje ispita, službena statistika kaže da njihov radni tjedan traje 39 radnih sati.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!