Događaji

kakvo je stanje u zadru?

Hrvatskoj nedostaje liječnika: Kako je "pokrivena" zadarska Hitna pomoć?

Hrvatskoj nedostaje liječnika: Kako je
Dino Stanin/PIXSELL

Djelatnici Hitne pomoći u vrućoj turističkoj sezoni imaju pune ruke posla. Već godinama iz turističkih mjesta upozoravaju da jedino dobro ustrojena mreža medicinske pomoći može jamčiti sigurnost i stanovnika i gostiju, a njihovi timovi sve se teže popunjavaju liječnicima.

Kako dočekuju ovogodišnju špicu turističke sezone objasnio je u sinoćnjoj Temi dana HRT-a voditelj zadarske ispostave Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije dr. Martin Nonković. Kaže kako ima nešto manje intervencija u odnosu na isto lanjsko razdoblje, ali da im tek slijedi velik posao. 

Dodao je da u samom gradu Zadru djeluju dva medicinska tima, a u sezoni dodatan tim od 7 do 22 sata, a u cijeloj županiji deset timova, dva T2 i osam T1 timova. Osim u Zadru, turistički timovi su u Biogradu, Pagu, Kalima vikendom, dok je potpuno nova ispostava s T1 timom od 1. lipnja u Viru.  

"Što se tiče toga, jesmo li pokriveni, mi nikada ne možemo reći da smo do kraja pokriveni. Dakle, radimo s tih deset timova na 200.000 stanovnika, a sada tijekom sezone taj se broj udvostruči ili čak utrostruči, tako da ne možemo uvijek svima pružiti skrb, tako da molimo građane za strpljenje", rekao je dr. Nonković.

Dodaje kako se uvijek pred sezonu ponavlja pitanje nedostatka liječnika i medicinskoga osoblja. Kaže kako najviše nedostaje liječnika, ali u posljednje vrijeme i medicinskih sestara i tehničara, pa čak i vozača. 

"Mi smo se i ove godine uspjeli pokriti, no tendencija je takva da sve teže pokrivamo sve timove", ističe zadarski liječnik. 

Gledateljima HRT-a je pojasnio i koje su najveće boljke hitne medicine tijekom turističke sezone. Pritom je istaknuo kako su najveći problemi prisutni zapravo tijekom čitave godine, a ne samo u sezoni, jer hitna pomoć nerijetko "odrađuje" posao obiteljske medicine, pa i bolničkoga sustava, zbog čega nekada ne stignu na vrijeme na puno hitnije intervencije. 

Zbog toga prije svega treba educirati građane, te iskomunicirati na razini bolnica, domova zdravlja, obiteljskih liječnika, da oni češće izlaze na one intervencije koje nisu hitne, a da Hitna pomoć odrađuje hitne stvari. Također treba rasteretiti hitne bolničke prijeme, koji su također prekrcani pacijentima tijekom čitave godine, a sada posebno, zadarske ispostave Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije. 


Reci što misliš!