svečana akademija
Petnaest godina Odjela za informacijske znanosti
Na Sveučilištu u Zadru održana je Svečana akademija u povodu 15. godišnjice Odjela za informacijske znanosti. Kroz ovaj Odjel i njegove prethodnike u proteklih 15 godina prošlo je gotovo 1.000 studenata, a trenutno na svim razinama studiranja imaju više od 200 aktivnih studenata.
Nije slučajno da je utemeljen 2004. godine baš u Zadru, gradu koji sustavno kroz stoljeća prikuplja, organizira i čuva brojne artefakte, dokumente i publikacije, još iz vremena kada je bio važna pomorska točka na karti Europe te društveno, političko i kulturno sjedište Dalmacije.
Još dva stoljeća prije Krista učenjaci-bibliografi su Aleksandrijskoj knjižnici oblikovali teorije za organizaciju knjiga i dohvat ljudskog stvaralaštva pomoću kazala i predmetnih popisa. Tijekom 19. stoljeća pojavljuju se prve sustavne inicijative i rješenja za pohranu i organizaciju objavljenih radova u knjižnicama i dokumentacijskim institucijama. U tom razdoblju potaknuto je otvaranje prvih studijskih programa te službeno prepoznavanje "informacijskih znanosti" kao akademskog područja koje uključuje dokumentaristiku, knjižničarstvo, arhivistiku i informacijsku znanost. Zasluge za osnivanje zadarskog Odjela treba pripisati viziji prof. dr. sc. Tatjani Aparac Jelušić koja je prepoznala potencijal povezivanja bogate zadarske kulturne baštine – tradicionalnih humanističkih i društvenih disciplina bivšeg Filozofskog fakulteta – informacijskih znanosti kao potencijalnog područja konvergencije.
Prof. Aparac Jelušić video pozivom je pozdravila nazočne uzvanike.
- Iznimna je čast u ovoj dvorani vidjeti toliki broj osoba koje su na ovaj ili onaj način stvarale, podizale i gradile Odjel za informacijske znanosti. Odjel je živ organizam, proteže se daleko iznad ureda, učionica, opreme i knjiga. Uvijek i iznad svega činili su ga ljudi, studenti, nastavnici, suradnici, kolege s drugih sastavnica Sveučilišta, kao i kolege s drugih sveučilišta, tajnice, voditelji praksi, čelnici i kolege iz svih suradnih ustanova, čelništva Županije, Grada, Sveučilišta, i mnogi drugi. Oblikovali smo zajedno mlade, uspješne, kreativne informacijske stručnjake raznih profila koji su nam danas na ponos u raznim djelatnostima, od baštinskih do obrazovnih ustanova, preko tehnološkog i drugih informacijskih sektora. Ono što su mnogim drugim djelatnostima fizički proizvodi, nama su ljudi: kreativni, marljivi, kompetentni, opremljeni vještinama i vrijednostima koje smo stvarali zajedno, istaknula je zamjenica pročelnika Odjela doc. dr. sc. Marijana Tomić.
Prorektorica prof. dr. sc. Ivanka Stričević istaknula je važnost Odjela za Sveučilište u Zadru, koje je 2002. krenulo kao moderno i prvo integrirano sveučilište humanističke orijentacije, da bi danas djelovalo u sedam područja znanosti. Odjel za informacijske znanosti djeluje u brzomijenjajućem okruženju digitalnih tehnologija i izazova.
- Naše znanstveno polje je toliko raznoliko u disciplinama da možemo često čuti da je široko kao Slavonija. Uistinu, u njemu je puno livada, a svatko od nas nastavnika i znanstvenika osvaja svoju nišu, širi je, useljava nove suvlasnike, ali definitivno na svojoj livadi ostavlja trag. Zahvaljujem svima koji nas obogaćuju svojim djelovanjem te nam svima želim dobro u godinama pred nama, rekla je Stričević.
Zadar i njegovo Sveučilište predstavljaju prirodno okružje za daljnji razvoj "informacijskih znanosti" kao akademskog i stručnog područja rada, istaknuo je i pročelnik Odjela doc. dr. sc. Franjo Pehar.
- Činjenica da smo krenuli organski i od nule natjerala nas je da u nastavnoj djelatnosti budemo što inovativniji i kreativniji. Revnost, radna energija i žar, studenti uvijek iznad i ispred svega, interno praćenje i vrednovanje kvalitete prije službenog postavljanja sustava za osiguravanje kvalitete bilo je od početka integrirano u našu radnu etiku i akademski kod.
Bez lažne skromnosti možemo reći da smo od samih početaka bili tehnološki pioniri na Sveučilištu, ali i u nacionalnim okvirima. Među prvima smo u Hrvatskoj razvili vlastitu nastavnu infrastrukturu zasnovanu na tada aktualnim tehnologijama i tehnološkim rješenjima. Nastavu smo iz učionice djelomično preselili u domove naših studenata razasute diljem Lijepe naše. Mnogim studentima je to bio prvi kontakt s hibridnim načinom izvođenja nastave, ali i s informacijskim i komunikacijskim tehnologijama općenito, a iz današnje perspektive možemo ponosno istaknuti da su svi studenti bili izuzetno motivirani u savladavanju novih izazova i da im tehnologija nije predstavljala zapreku, istaknuo je Pehar.
Posljednji nastavni iskorak iz 2017/2018. godine je upis prve generacije studenata na novi (zajednički) stručni preddiplomski studij Informacijske tehnologije.
Program studija pripreman je zajedno s Odjelom za turizam i komunikacijske znanosti i Odjelom za pomorstvo, imajući u vidu interes studenata za jačanjem obrazovanja u području informacijskih sustava i tehnologija, te mišljenju predstavnika tvrtki iz IT područja o potrebi za stručnjacima čije kompetencije jamče sposobnost primjene informacijskih tehnologija u različitim okruženjima, javnom i privatnom sektoru, u skladu s različitim i višestrukim korisničkim potrebama.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!