Događaji

nove radionice eko zadra

Reciklirajmo zajedno - Svakodnevni postupci za smanjenje otpada

Reciklirajmo zajedno - Svakodnevni postupci za smanjenje otpada

Partnerski projekt komunalnog poduzeća Čistoća d.o.o. i udruge “Eko Zadar“ Reciklirajmo zajedno započet će ovogodišnji ciklus u Gradskoj knjižnici Zadar edukativnom radionicom Svakodnevni postupci za smanjenje otpada.

Svakodnevno proizvodimo previše otpada, stoga je važno da ga selektivno odvojimo i sigurno zbrinemo, ali prva aktivnost i najbitnija u smjeru odgovornog odnosa prema okolišu je upravo nastojanje i svakodnevno zalaganje da se smanji stvaranje novog otpada.

Na radionici u Gradskoj knjižnici ćemo razgovarati o tome koje vrste otpada postoje. Odgovoriti ćemo na pitanja: što je EE otpad, kako ga spriječiti te gdje ga odložiti, kako se može reciklirati staklo, ali i o štretnosti plastike u okolišu i o potrebi očuvanja okoliša promišljanjem kako svakodnevnim, malim postupcima možemo spriječiti nastajanje novog otpada.

Smjernice svakodnevnog smanjenja otpada:

- Kupujmo samo proizvode koji su nam neophodni. Prije odlaska u kupovinu napravite listu.

-Izbjegavajmo proizvode za jednokratnu upotrebu kao što su vlažne maramice, žileti, papirnate ili plastične čaše, plastični tanjuri, plastični pribor za jelo, slamke...

- Nosimo svoju platnenu torbu za kupovinu, ne samo kada idemo u trgovinu, već stalno, tako ćemo izbjeći gomilanje plastičnih vrećica, koje ubrzo nakon upotrebe postaju otpad i nepravilno odložene zagađuju naše rijeke, mora, okoliš.

- Kupujmo sredstva za održavanje higijene i higijene domaćinstva u pakiranjima koja se mogu dopunjavati. Na ovaj način izbjegavamo kupovinu nove ambalaže svaki put.

- Koristimo baterije koje se mogu puniti. Upotrebom baterija koje se pune, smanjujemo otpad od baterija i do 500 puta, a stare baterije predstavljaju opasni otpad jer sadrže teške metale.

- Staru odjeću, nameštaj ili knjige, ne bacajmo, radije ih poklonimo prijateljima ili dobrotvornim ustanovama.

- Kupujmo robu od recikliranog materijala ili u ambalaži koja je ekološka. Pokušajte birati veća pakiranja za proizvode koje više koristite ali i proizvode u ambalaži koja se može oporabiti (ponovo upotrebiti; umjesto u vrećicama, kupite isti proizvod u staklenci, i potom je iskoristite za nešto drugo).

- Na radnom mjestu i kod kuće radije komunicirajte e-mailom i printajte samo one stranice koje vam zaista trebaju i to obostrano.

- Prazne sprenike za tintu (cartridge) odnesite u firmu koja vrši njihovo ponovno punjenje. Osim što na taj način čuvate okoliš, ova mala akcija s vaše strane stvara poslovnu aktivnost i pomaže nastajanje novih radnih mjesta. Reciklirani spremnik za tintu (cartrige) je 40% jeftiniji od novog.

- Pokušajte izbjeći kupovinu nepotrebnih stvari, posebno u vrijeme proslava i praznika- planiranjem izbjegnite pretjeranu kupovinu hrane, ukrasa, darova...