Događaji

27. prosinca

Na današnji blagdan Sv. Ivana, svim Ivanima, Ivama, Ivicama, Ivonama sretan imendan!

Na današnji blagdan Sv. Ivana, svim Ivanima, Ivama, Ivicama, Ivonama sretan imendan!

Danas, 27. prosinca, Crkva slavi blagdan Svetog Ivana, apostola i evanđelistu, “učenika kojeg je Isus ljubio”. Sv. Ivan je zaštitnik pjesnika, slikara, kompozitora, izdavača, …

Stoga, svim Ivanima, Ivanama, Ivkama, Ivankama, Ivicama, Ivama i svima drugima koji nose ime toga hrvatskom narodu dragoga sveca – želimo sretan imendan!

Sv. Ivan apostol bio je učenik Ivana Krstitelja i prvi je s apostolom Andrijom pošao za Kristom. U Isusovu javnom životu ima uz Petra i Jakova Starijeg, svoga brata, reklo bi se, neko povlašteno mjesto. Najveću je hrabrost pokazao kada je jedini od apostola stajao pod Isusovim križem. Nakon Kristova uskrsnuća i uzašašća na nebo pokazuje se Ivan u više navrata u povlaštenoj situaciji uz Petra.

Za vrijeme prvog Apostolskog koncila u Jeruzalemu, oko 50. godine, ubraja se među stupove prvotne Crkve, piše Fenix.

Na poseban način, bio je “prvi i zadnji” apostol. Prvi zato što je, uz Andriju apostola, upravo on krenuo s rijeke Jordan za Isusom, osjetivši da je Isus veći učitelj od dotadašnjeg učitelja Ivana Krstitelja. Zadnji zato što je jedini smogao hrabrosti i snage doći Isusu pod križ kad je bio raspet. Tada je Isus, s križa, povjerio Mariju Ivanu i Ivana Mariji; proglasio je Ivana sinom svoje majke Marije. U još mnogo događaja sv. Ivan zauzima posebno mjesto. Na Posljednjoj večeri bio je sasvim blizu Isusa, “naslonio se Isusu na grudi”, kako kaže u svojem Evanđelju.

Sv. Ivan, brat sv. Jakov i sv. Petar sačinjavali su uži krug trojice kojima je bilo dopušteno vidjeti preobraženog Isusa.

Povjesničari kršćanske starine misle da je Ivan ostao u svetom gradu, u Jeruzalemu, sve do smrti Isusove Majke, koju je Isus na križu povjerio baš njemu. Predaja iz II. st. tvrdi da je Ivan, počevši od 60. godine djelovao u Efezu u Maloj Aziji postavljajući biskupe i osnivajući kršćanske zajednice. Doživio je veliku starost te umro prirodnom smrću u početku vladavine cara Trajana, dakle, negdje oko 100. godine. Osim evanđelja napisao je tri poslanice i Otkrivenje. Sve su mu knjige pune najdublje teologije. Origen piše početkom III. st. : “Cvijet Biblije jesu evanđelja, a cvijet evanđelja jest Ivanovo evanđelje.

Glavni znak sv. Ivana, uz knjigu, je orao, znak uzvišena nadahnuća, kakve su i njegove poruke ostavljene nama u Sv. Pismu. Sv. Ivan se u svojim spisima uzdignuo sve do nebesa, baš poput orla koji se uz njega prikazuje, i tako nam prenio Božju riječ uz veliko nadahnuće Duha Svetoga poslanog od Boga.


Reci što misliš!