Događaji

značajan iskorak

Otvorena nova dnevna bolnica Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split

Otvorena nova dnevna bolnica Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split

U Klinici za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split danas je otvorena nova dnevna bolnica i laboratorij za pripremu citostatika te je predstavljen Nacionalni plan protiv raka.

Svečanom otvorenju i predstavljanju prisustvovali su ministar zdravstva Milan Kujundžić, gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara i župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban.

Nacionalni plan protiv raka potiče reformu hrvatskog zdravstva te godišnje može spasiti 5000 do 7000 života. Na mrežnoj stranici http://www.nppr.hr otvorena je javna rasprava u kojoj mogu sudjelovati svi građani 

Klinika za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split jedna je od vodećih onkoloških ustanova u Hrvatskoj i široj regiji koja već gotovo pedeset godina provodi visoke standarde u liječenju bolesnika sa zloćudnim tumorima. Važnost razvoja ove ustanove za kvalitetno liječenje većeg dijela stanovništva južne Hrvatske prepoznata je na najvišoj razini, a projekt dnevne bolnice financiralo je Ministarstvo zdravstva sa 6,6 milijuna kuna, uz financijsku podršku iz EU fondova. Učinjenim radovima napravio se ogroman iskorak i stvoreni su optimalni uvjeti za kvalitetan rad, a novootvoreni dio KBC-a Split slijedi najbolje prakse u razvijenim zapadnoeuropskim zemljama i SAD-u.

Predstojnik klinike, prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, rekao je da se radi o izvanrednom ambulantnom prostoru sa sedam novih ambulanti, čekaonicama koje nisu napučene te sa sustavom za adekvatan prijem bolesnika, njihovo raspoređivanje i ostalu administraciju.

Ujedno je predstavljen i Nacionalni plan protiv raka, što je najvažniji, presudni i povijesni događaj u hrvatskom zdravstvu.

''Cilj je izrade i implementacije NPPR-a znatno smanjiti pobol i smrtnost od raka u Republici Hrvatskoj uvođenjem kvalitetnih programa prevencije i ranog otkrivanja raka, unapređenjem i standardiziranjem multidisciplinarnog pristupa u liječenju te optimiranjem i standardiziranjem svih terapijskih modaliteta. Isto tako, cilj je i umrežavanje cjelokupne hrvatske onkologije u jedinstvenu i transparentnu onkološku mrežu s izvrsnom bazom podataka koja će osigurati kontinuiranu kontrolu kvalitete, uz usporedbu sa svjetskim onkološkim standardima, pazeći pritom na troškove svih oblika onkološke skrbi i vrednujući ih“, istaknuo je prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak.

 


Reci što misliš!