Događaji

tim od 45 speleologa

Brojna otkrića na Velebitu: Završena je ovogodišnja speleološka ekspedicija

Brojna otkrića na Velebitu: Završena je ovogodišnja speleološka ekspedicija
J. Zimmermann

U istraživanjima je u organizaciji Speleološkog odsjeka PDS Velebit i Speleološkog društva Velebit uz potporu NP Sjeverni Velebit sudjelovao međunarodni tim od 45 speleologa pod vodstvom Domagoja Čajka.

Rožanski kukovi u NP Sjeverni Velebit su jedno od najteže pristupačnih i najmanje istraženih planinskih područja Hrvatske koji kriju brojne krške posebnosti koje su značajne i na svjetskoj razini.

Ovogodišnja speleološka ekspedicija „Rožanski kukovi 2018“ koja je održana od 28.7. do 12.8.2018. bila je fokusirana na temeljne fenomene Parka, a to su duboke jame.

U 1320 m dubokoj Slovačkoj jami manja skupina speleologa pod vodstvom Luke Havličeka spustila se na dno jame s ciljem istraživanja dijelova jame koji se nalaze iza "Limbo kanala", na dubini od 1240 m i pregleda razine i bistrine vode u sifonu na 1320 metara.

Ustanovljeno je da je stanje vode u sifonu zadovoljavajuće za buduća speleoronilačka istraživanja.

Uzak, blatan i nestabilan nastavak "Limbo kanala" pokazao se vrlo zahtjevnim, pa su speleolozi uspjeli proći svega 10-ak novih metara iza kojih se i dalje osjeća strujanje zraka. U okviru ekspedicije speleolozi su istraživali u 30 speleoloških objekata od kojih je 5 pronađeno ove godine.

U istraživanjima je u organizaciji Speleološkog odsjeka PDS Velebit i Speleološkog društva Velebit uz potporu NP Sjeverni Velebit sudjelovao međunarodni tim od 45 speleologa pod vodstvom Domagoja Čajka.

Nastavljena su istraživanja u vrlo zahtjevnim speleološkim objektima kao što je jama Avatar, za koje su potrebna višegodišnja istraživanja. Jedan od glavnih ciljeva ekspedicije je detaljno dokumentiranje brojnih geoloških, geomorfoloških, hidroloških, fizikalnih i drugih posebnosti koje mogu biti podloga za vrhunske edukativne programe te za adekvatno vrednovanje i zaštitu prirode (dio rezultata ovih višegodišnjih istraživanja prikazan je u Kući Velebita u Krasnu).

Pojave u kršu i dubokim jamama otvaraju brojna znanstvena pitanja.

Poseban fokus speleoloških te znanstvenih istraživanja u okviru ekspedicije bio je na praćenju utjecaja klimatskih promjena na uvjete u dubokim jamama.  S obzirom na klimatske uvjete na površini, očekuju se utjecaji na stalni led koji se nalazi u preko stotinu jama Sjevernog Velebita.

Zato su istraživanja bila usmjerena prema speleološkim objektima sa znatnim količinama leda kao što su jama Xantipa, Pozoj, Lukina jama, Ledena jama i Varnjača. Osim dokumentiranja stanja leda u njima, u 4 jame uspostavljen je stalni monitoring koji će pokazati daljnji razvoj klimatske situacije.

NP Velebit


Reci što misliš!