Događaji

Ne propustite!

Večeras nebeski spektakl: Najdulja potpuna pomrčina mjeseca i bliski susret s Marsom

Večeras nebeski spektakl: Najdulja potpuna pomrčina mjeseca i bliski susret s Marsom
Nel Pavletic/PIXSELL

Pun Mjesec u noći s 27. na 28. srpnja 2018. priprema nam najdužu potpunu pomrčinu Mjeseca 21. stoljeća (od 2001. do 2100. godine). Ukupno će pomrčina trajati jedan sat, 42 minute i 57 sekundi.

Najkraća pomrčina ovog stoljeća dogodila se 4. travnja 2015., a trajala je četiri minute i 48 sekundi. Druga pomrčina u 2018. godini (31. siječnja) trajala je ukupno sat i 16 minuta.

Prije i poslije potpune pomrčine događa se faza djelomične pomrčine, a svaka od njih traje sat i 6 minuta. Dakle, u noći s 27. na 28. srpnja 2018. godine Mjesec će ukupno gotovo četiri sata prolaziti kroz Zemljinu sjenu (točnije, 3 h i 55 min). Pa to je zaista duga pomrčina!

Ali tu uzbuđenju nije kraj... Ova se pomrčina događa u noći u kojoj Zemlja prolazi točno između Sunca i Marsa. Mars nam se, gledajući za Zemlje, nalazi u opoziciji sa Suncem. Nebeska je slučajnost da se to događa baš na datum potpune pomrčine, 27. srpnja. I nije to bilo kakva opozicija, nego najbolja Marsova opozicija od 2003. godine!

Mars je tijekom ovog srpnja i kolovoza uočljiv kao svijetla narančasta točka na nebu. Lako ćete ga pronaći: kad je Sunce na zapadu, Mars je na istoku. Ali ovo će svakako biti posebna noć. Sunce, Zemlja i Mjesec ove noći bit će poravnati – Mjesec će na našem nebu stajati nasuprot Suncu, a naša će sjena na njegovoj površini stvoriti pomrčinu. Ove iste noći Zemlja i Mars također su poravnati, pa će i Mars na našem nebu stajati nasuprot Suncu, baš kao i puni Mjesec. Zanimljiva slučajnost!

Ali zamislite ovo. U trenucima potpune pomrčine 27. srpnja 2018. Mjesec će postati crven jer će Sunčeve zrake, prolazeći kroz Zemljinu atmosferu, poprimiti tu boju. A Mars će biti pored Mjeseca, neobično sjajan – nikad sjajniji od 2003. godine – i također crvenkast.

Crveni Mjesec, crveni Mars... Može li bolje? Pripremite fotiće!

Prilagođeno s EarthSky.org


Reci što misliš!