bih
Umrla Hatidža Mehmedović, predsjednica udruge Majke Srebrenice
Predsjednica udruge "Majke Srebrenice" Hatidža Mehmedović, jedna od žena koje su postale simbolom borbe da se sačuva uspomena na žrtve genocida nad Bošnjacima iz 1995. godine, umrla je u sarajevskom Kliničkom centru gdje se liječila od teške bolesti.
Vijest o smrt Hatidže Mehmedović potvrdili su iz ogranka Islamske zajednice u Srebrenici precizirajući kako je preminula u nedjelju navečer.
"Naša majka i veliki borac za istinu o genocidu u Srebrenici, Hatidža Mehmedović, preselila je na ahiret", stoji u objavi.
Mehmedović je u masakru kojega su u srpnu 1995. u Srebrenici počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba ostala bez supruga Abdulaha, koji je tada ima 44 godine, te bez dvojice sinova, Almira i Azmira, koji su tada imali 18 odnosno 25 godina.
"Meni je presuđeno kad su moja djeca ubijena. Moja duša, kad bi se mogla otvoriti, tugom bi prekrila cijeli svijet", kazala je Mehmedović u jednom intervjuu iz 2016. godine.
Nakon što je prognana zajedno s ostalim Bošnjacima ipak je odlučila vratiti se u Srebrenicu 2003. i tamo nastaviti borbu za dokazivanje istine o počinjenim zločinima i kažnjavanje počinitelja.
Hatidža Mehmedović posebno je ukazivala na potrebu obračuna s politikom koja je i dovela do genocida upozoravajući kako sadašnje vlasti u Republici Srpskoj pokušavaju provesti ono što su započeli Radovan Karadžić i Ratko Mladić. "Svi znamo da je Karadžić kriv za genocid i da je na temelju genocida nastala Republika Srpska", kazala je Mehmedović.
Ostalo je zabilježeno i kako je Mehmedović 2015. godine hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović na obilježavanju 20. obljetnice srebreničkog genocida dočekala riječima: "Dobro došla, kraljice Balkana i nado Bosne i Hercegovine".
Poslije toga je kazala kako je hrvatsku predsjednicu tako pozdravila držeći kako ona razumije brojne stvari koje drugi ne razumiju, zato što je žena i zato što je majka.
U brojnim porukama koje su nakon objave o njezinoj smrti napisali oni koji su s njom surađivali i živjeli ističe se kako je Mehmedović svojim odlučnim angažiranjem bila poticaj i nada mnogim drugima.
"Ona je simbol srebreničke majke i naša voljena heroina", napisao je na Twitteru Ćamil Duraković, bivši načelnik srebreničke općine.
Vezane vijesti
-
U Memorijalnom centru u Potočarima danas će biti klanjana dženaza-namaz i obavljen ukop 35 identifikovanih posmrtnih ostataka žrtava srebreničkog genocida. Najmlađa žrtva koja će biti ukopana je 16-godišnji Vesid Ibrić, a najstarija Šahin Halilović, rođen 1924. godine.
-
Posmrtni ostaci 19 žrtava genocida nad Bošnjacima Srebrenice 1995. pokopani su u nedjelju na 26. obljetnicu tog zločina, a sudionici komemoracije osudili su pokušaje relativiziranja zločina i prekrajanja povijesti.
-
Na groblju u Potočarima danas će biti organizirana dženaza i ukop za 19 žrtava genocida u Srebrenici. Najmlađa žrtva koja će pronaći vječni smiraj, 26 godina nakon genocida, je 16-godišnji Azmir Osmanović. Danas će biti ukopan i Fikret Kiverić koji je bio samo godinu dana stariji kada je svirepo ubijen. Najstarija žrtva je Husein Kurbašić, koji je imao 63 godine.
-
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović u nedjelju je povodom 26. obljetnice genocida u Srebrenici rekao da treba čuvati sjećanje na nevine žrtve tog brutalnog masakra te upozorio da se tragedija tisuća obitelji žrtava stalno produbljuje brojnim pokušajima negiranja ili relativiziranja.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!