svemir
Astronomi otkrili supernovu staru 10,5 milijarda godina
Astronomi su u utorak objavili da su otkrili golemu kozmičku eksploziju umiruće zvijezde staru 10,5 milijarda godina, a riječ je o najudaljenijoj od svih dosad otkrivenih supernova.
"DES16C2nm (ime koje je dobila ta supernova) je krajnje udaljena, ekstremno sjajna i ekstremno rijetka, nije to stvar na koju astronom nabasa svakog dana.", objasnio je Mathew Smith, glavni autor studije u priopćenju koje je objavilo britansko Sveučilište Southampton.
Pojava se dogodila kada je masivna zvijezda iz vrlo udaljene galaksije 'umrla' kataklizmičkom eksplozijom poznatom pod imenom supernova.
Smrt zvijezde prate pojave koje su vrlo silovite jer materija koja tvori zvijezde izbačena je brzinama od nekoliko tisuća kilometara u sekundi.
Zbog nevjerojatne količine oslobođene energije, ta pojava sjaji kao 200 milijuna sunaca i može se uočiti sa Zemlje.
Svjetlost emitirana tom nebeskom pojavom dosegnula je naš planet 10,5 milijarda godina nakon što se dogodila i otkrivena je prvi put u kolovozu 2016. Njezinu udaljenost i ekstremni luminozitet potvrdila su u listopadu 2017. tri različita teleskopa.
Međunarodna ekipa astronoma pod vodstvom Sveučilišta u Southamptonu izradila je studiju objavljenu u utorak u Astrophysical Journal i svrstala je tu zvijezdu među "super luminozne supernove", koje su najsjajnije i najrjeđe.
"Osim što je otkriće vrlo uzbudljivo, ekstremna udaljenost supernove DES16C2nm daje nam jedinstveni uvid u prirodu super sjajnih supernova.", rekao je Mathew Smith.
"Ultraljubičasta svjetlost emitirana tom supernovom podučava nas o količini metala proizvedenog eksplozijom i o temperaturi same eksplozije, a te su dvije informacije bitne za razumijevanje uzroka tih kozmičkih eksplozija.", rekao je Smith.
Vezane vijesti
-
-
Zvijede žutog sjaja i otprilike jednake veličine imaju masu 15 do 20 puta veću od našeg Sunca
-
Prvi uzorci stijena s Mjeseca doneseni na Zemlju nakon duljeg vremena pokazuju da je Mjesec bio vulkanski aktivan kasnije nego što se do sada mislilo, objavili su u utorak kineski znanstvenici.
-
Astronomi su, na svoje veliko iznenađenje, otkrili galaktiku koja gotovo da nema tamne tvari, nevidljivog i zagonetnog počela za koje se smatra da djeluje kao neka vrsta "ljepila" koje pomaže u formiranju galaktika.
Izdvojeno
-
Produkcija Zadarskog plesnog ansambla koja je najavljena na prvi dan zime prije mjesec dana, no zbog dana žalosti se nije održala, biti će izvedena 21. siječnja u HNK Zadar.
-
“Suncokret ruralnog turizma – The Sunflower Award” je projekt koji već 12 godina ocjenjuje i bira najbolje u ruralnom turizmu na godišnjoj dodjeli koja se svake godine organizira u drugoj županiji.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
Zbog velikog interesa zadarska publika ponovo će moći pogledati Babygirl u Kino Zoni 21. siječnja u 18 sati!
Reci što misliš!