Događaji

Novi harač HZZO-a

Nemate dopunsko? Nema problema, participacija za dolazak liječniku je 10 kuna!

Nemate dopunsko? Nema problema, participacija za dolazak liječniku je 10 kuna!

Pacijenti bez police dopunskog osiguranja HZZO-a odsad će plaćati participaciju od 10 kuna za svaki dolazak liječniku, bilo to vađenje krvi, ultrazvuk, skidanje šavova, ispiranje uha ili samo konzultacija.

Popis na kojem se nalazi više stotina dijagnostičkih i terapijskih postupaka za koje će se ubuduće naplaćivati participacija dio je Odluke Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) o utvrđivanju dijagnostičkih i terapijskih postupaka za koje se naplaćuje sudjelovanje u zdravstvenoj zaštiti kod izabranog doktora, koja stupa na snagu idući tjedan, piše Novi list.

Riječ je o postupcima koji se dosad pacijetima uglavnom nisu naplaćivali, ali su u HZZO-u procijenili da zaslužuju naplatu participacije. Prema postojećim pravilima, u općoj medicini i ginekologiji naplaćivao se samo prvi i kontrolni pregled, a jedino u dentalnoj medicini svaki posjet ambulanti. Građani koji ne uplaćuju 70 kuna mjesečno na račun dopunskog osiguranja HZZO-a, morat će odsad zavući ruku u džep baš svaki put kad uđu u ambulantu, makar doktora i ne vidjeli.

Za vađenje krvi, na primjer, participacija se dosad nije posebno naplaćivala, kao ni za preuzimanje uzorka urina ili stolice u ambulanti. Nije se naplaćivala ni za ispiranje ušiju, konzultacije, savjetovanje s liječnikom, za vađenje šavova, ultrazvuk... Sve ove usluge od 7. veljače podložne su naplati participacije od 10 kuna ili od 30 posto proračunske osnovice.

I dalje je na snazi pravilo, poručuju iz HZZO-a, da se prilikom jednog dolaska liječniku u primarnoj zdravstvenoj zaštiti plaća samo jedna participacija, neovisno o tome je li primijenjena jedna ili više terapijskih i dijagnostičkih postupaka s popisa. Ujedno, ističu da osigurana osoba koja je platila participaciju, ali je nakon toga istog dana morala ponovno doći izabranom doktoru zbog pogoršanja stanja ili nastanka komplikacija vezanih uz istu dijagnozu, ne mora opet platiti participaciju. Dakle, maksimalni trošak po danu iznosi 10 kuna, ali samo ako je riječ o istoj bolesti.

Razlog širenja naplate participacije, naravno, financijske je prirode. U zadnjih je pola godine, naime, došlo do pada prihoda od participacije zbog promjene ugovaranja dijagnostičko-terapijskih postupaka. Početkom srpnja prošle godine, HZZO je preglede u primarnoj zdravstvenoj zaštiti odvojio od dijagnostičkih i terapijskih postupaka i počeo ih posebno obračunavati ugovornim liječnicima. Zbog promjene režima naplate tih usluga od HZZO-a, liječnici u PZZ/u počeli su drugačije računati svoj rad.

"Već smo tada upozorili HZZO da će doći do pada naplate participacije, jer će liječnik koji pregleda pacijenta i napravi mu ortoskopiju radije to prikazati kao ortoskopiju, koja se dodatno plaća, nego kao pregled. Kako se za mnoge postupke tada nije plaćala participacija, manje bilježenje pregleda dovelo je do manje naplate participacije", tumači Vikica Krolo, predsjednica KoHOM-a.

Pacijenti bez dopunskog osiguranja koji plaćaju participaciju su u manjini, ali je razlika u naplati participacije ipak postala zamjetna, svjedoče doktori. Ranije se na participacijama po ambulanti skupilo po 200, 300 ili 500 kuna mjesečno, a sada je taj iznos manji od 100 kuna. 

"U siječnju smo u ambulanti imali masu pregleda, a skupili smo samo 40 kuna participacije, prošli mjesec oko 70 kuna", ilustrira Krolo.

Za pacijente s važećom policom dopunskog osiguranja ne mijenja se ništa, jer ta polica pokriva sve participacije. Jedna od posljedica nove mjere bit će, moguće, i dodatno odlučivanje osiguranika za sklapanje takve police, jer posjeti liječniku ovime definitivno predstavljaju veći trošak nego što je to dosad bio slučaj. Procjenjuje se da je dopunskim osiguranjem HZZO-a obuhvaćeno oko 1,5 milijuna osiguranika, a za njih još 800.000 participaciju pokriva država, piše Novi list.


Reci što misliš!