Događaji

unutar europske unije

Plenković: Realizacijom LNG terminala, Hrvatska bi imala znatno važniju ulogu u energetskoj politici

Plenković: Realizacijom LNG terminala, Hrvatska bi imala znatno važniju ulogu u energetskoj politici
Marko Lukunic/PIXSELL

„Ova konferencija dolazi u pravo vrijeme jer je energetska politika politika sadašnjosti, ali i politika budućnosti“, rekao je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković u izjavi novinarima nakon otvaranja konferencije „Hrvatska na vratima Energetske unije“.

Naglasio je kako Hrvatska u toj uniji želi biti aktivan akter te da sve nacionalne odluke o tom pitanju budu u širem okviru upravljanja energetskom politikom na razini Europske unije.

Najavio je donošenje nove nacionalne energetske strategije.

„Ona je bitna i za ulogu i aktivnost svih naših kompanija u energetskom sektoru, kao i za sigurnost opskrbe, osiguranja čiste energije te, u konačnici, i za naše građane u cjenovnom smislu“, poručio je.

Također, najavio je i realizaciju LNG projekta, koji je od strateškog značaja za Hrvatsku, Europu i globalne partnere.

Odgovarajući na pitanja novinara o procesu preuzimanja MOL-ovih dionica INA-e, kazao je da su potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić te ministar zaštite okoliša i energetike u Mađarskoj sudjelovali nedavno na jednoj konferenciji.

„Taj boravak u Budimpešti iskoristili su za nastavak kontinuiranog dijaloga koji imamo s mađarskom stranom. Teme o kojima su govorili bile su nastavak procesa u Hrvatskoj, koji je sada u fazi analize ponuda za odabir savjetnika koji bi nam trebao pomoći u procesu otkupa MOL-ovih dionica u INA-i te proces dokapitalizacije Petrokemije, njenog restrukturiranja i poslovne održivosti“, rekao je predsjednik Vlade.

Dodao je da se traži način kako da Petrokemija svojim poslovanjem bude u situaciji da redovito servisira svoje obveze i krene u proces restrukturiranja. „Mislim da svi oni koji godinama u partnerstvu s Petrokemijom ostvaruju profite imaju posebnu odgovornost da se to i dogodi“, kazao je predsjednik Vlade.

Napomenuo je da proces preuzimanja MOL-ovih dionica u INA-i nije ni u kakvoj suprotnosti s procesom uspostavljanja Energetske unije. „Bitno je da ona bude učinkovita, vertikalno integrirana kompanija, koja će biti u stanju imati sve segmente svoga djelovanja i, naravno, biti dobro i učinkovito vođena. To je ključni cilj“, poručio je. Ponovio je da mađarska strana želi brz i pošten dogovor o izlasku MOL-a iz INA-e.

Na upit novinara, osvrnuo se i na odnose sa Srbijom. Naglasio je da je respekt i stav Vlade Republike Hrvatske, i hrvatskog društva u cjelini, prema žrtvama holokausta i žrtvama Jasenovca jasan i nedvojben. Dodao je kako je očito da neki ministri u Srbiji ne prate zbivanja i ne čuju hrvatske poruke te nastoje izložbom u New Yorku intrumentalizirati tu temu i vratiti odnose u vrijeme Drugog svjetskog rata.

„Hrvatska se neće dati uvući u tu priču. Znamo naše vrijednosti, znamo kako se odnositi prema prošlosti, znamo jasno artikulirati sućut prema žrtvama i osuditi one koji su počinili zločine. No, isto tako oni koji ovakve stvari rade moraju se zapitati i kakva je bila politika prethodnika iz stranke ministra vanjskih poslova Srbije, primjerice početkom 90-ih, kada je velikosrpski Miloševićev režim vodio nesmiljenu agresiju na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, razarao Vukovar, doveo do 15 tisuća mrtvih u Hrvatskoj. Takvi isti sigurno nemaju kredibiliteta raditi ovakve provokacije“, poručio je predsjednik Vlade.

 


Reci što misliš!