Događaji

popularizacija znanosti

Nobelovac Paul Nurse u Splitu u sklopu programa NobelST

Nobelovac Paul Nurse u Splitu u sklopu programa NobelST
Miranda Cikotić/PIXSELL

obitnik Nobelove nagrade za medicinu Sir Paul Nurse boravi u Splitu u sklopu programa NobelST koji provodi Grad Split u suradnji sa Sveučilištem u Splitu, a u petak ga je u velikoj vijećnici zgrade Gradske uprave primio splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara.

Program NobelST pokrenut je 2008. godine radi popularizacije znanosti i približavanja suvremenih znanstvenih tema građanima, studentima i znanstvenicima grada te promoviranja grada Splita među vrhunskim svjetskim intelektualcima – dobitnicima Nobelove nagrade.

Na prijemu kod gradonačelnika, uoči predavanja "Znanost kao revolucija" koje će u 18 sati održati u Svečanom amfiteatru Ekonomskog fakulteta, Paul Nurse je, govoreći o umjetnoj inteligenciji, rekao da je ne smatra revolucijom. Ona, smatra, ne može riješiti ključne probleme, no može dovesti do velikih promjena, iako ne revolucionarnih.

"Osobno radim na malim promjenama koje se objedinjuju, a onda se na neki način svakih 50 godina sve one objedine i dogodi se revolucionarni korak naprijed u znanosti", rekao je Nurse.

Bitno je, dodao je, da se umjetna inteligencija poveže s biologijom jer "kada se svi ti međusobni odnosi dobro razumiju u biologiji onda to može na neki način povezati sva znanstvena kretanja što će nam dati sigurno i bitne korake naprijed za budućnost svijeta".

Govoreći o hrvatskoj znanosti, Nurse je rekao da se ona može poboljšati ulaganjem u ljude, a ne u objekte jer je to jako bitno s obzirom na to da se ulaganje u znanost najviše isplati.

Na prijemu kod gradonačelnika bila je i predsjednica Izvršnog odbora programa NobelSt Anđelka Visković te prorektor za kvalitetu, kulturu i umjetnost splitskog sveučilišta Branko Matulić, dekan Medicinskog fakulteta Zoran Đogaš, član Izvršnog odbora programa NobelST Janoš Terzić i 11 izvrsnih studenata sa splitskog sveučilišta.

Sir Paul Nurse je genetičar i stanični biolog, bavi se problematikom reguliranja eukariotskog staničnog ciklusa i načinom određivanja staničnog oblika i dimenzija. Njegov najveći znanstveni doprinos je otkriće ciklina i o ciklinu ovisnog proteina kinaze te načina na koji oni reguliraju staničnu reprodukciju.

Ravnatelj je Instituta Francis Crick u Londonu, a obnaša i funkciju predsjednika Kraljevskog društva u Londonu.

Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, a Nobelovu nagadu dobio je 2001., zajedno s Lelandom Hartwellom i Timothyjem Huntom za otkriće temeljnog mehanizma kontrole staničnog ciklusa.

Ulaz na večerašnje Nurseovo predavanje na Ekonomskom fakultetu je slobodan te je osiguran simultani prijevod.


Reci što misliš!